תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

סטף - טיול קלאסי בהרי ירושלים

בהרי ירושלים מאות מעינות בוקעים מבטן ההר, לצידם לאורך אלפי שנים התיישבו אנשים וחיו את חייהם.
הטיול בסטף ייקח אתכם לזמן אחר. זמן קסם בהרים לצד מעינות מים חיים.

כיף בישראל

מבנה הטיול: במקום כמה מסלולים אחד מהם הוא ירידה לשרידי הכפר סטף, ביקור במעיין, מעבר קריר בנקבת המים, טרסות עתיקות ועליה חזרה לחניית הרכבים.
בקיצור תיהנו מ: נוף, מעיין, חקלאות עתיקה בשיטת הטרסות, קסם באוויר.
כיף לילדים: בוודאי, המעין וההליכה בתוך הנקבה הרטובה – הביאו פנסים.
סוג טיול: מעגלי, כשעתיים, לכולם, בנוי מירידה לכיוון המעיין ועליה לא קשה.
חינם
כיצד מגיעים: למגיעים מכיוון תל-אביב, יש לנסוע על כביש ירושלים - תל-אביב (כביש מס' 1) עד מחלף הראל, שם יש לרדת ימינה לכיוון הקסטל על כביש מס' 3965 דרך מעוז ציון עד שמגיעים לכיכר בה ממשיכים ישר. לאחר כמאה מטרים יש פניה שמאלה אל החניון העליון של עין סטף.

Waze: סטף

באתר יש שני אזורי חניה: חניה עליונה ליד מרכז מידע וקיוסק הפתוח בכל ימות השבוע מנה יוצא הטיול המעגלי המלא וחניה תיכונה ליד המעיינות החוסכת את העליה אך מקצרת גם את הירידה היפה לכיוון הכפר והמעיינות. תבחרו.

המסלול המלא: טיול הבעל

כיף בישראל

מהחניה המסודרת נרד השביל משולט היטב אל עבר הבוסתנים, המעיינות ומתחם הטרסות.
למי שהגיע עם שתי מכוניות יחנה את השנייה בחניה התיכונה ליד המעיין. לבאים עם מכונית אחת המשיכו עם השביל במסלול מעגלי בנוף ובצומח של הר איתן.
מעגלי - כשלוש שעות - מומלץ

מסלול מקוצר למעינות: עין הסטאף ועין ביכורה

כיף בישראל

הפתח לתוך ההר לנקודת זרימת מעיין הסטף

כיף בישראל

למסלול קצר ומעגלי בין המעינות מהחנייה עם מרכז המידע המשיכו עם הכביש למטה לכיוון החניה התיכונה ליד המעיינות ואזור הפיקניק. שם עם השילוט תיהנו מביקור בבוסתנים, המעינות והטראסות. אזור הטיול משולט ומסודר אין סיכוי שתלכו לאיבוד.
כשעה - קליל.


חוויה במעיין: עברו דרך נקבת המים :)


במעיין הסטף  כנסו לתוך ההר דרך מערה החצובה בסלע אל נקודת המוצא של המים, מכאן זורמים המים דרך נקבה החוצה אל ברכת אגירה ואל חלקות החקלאות. אתם מוזמנים להוריד נעלים,להפשיל מכנסים ולעבור בנקבה \ תעלה החוצה, חוויה מרעננת. בתרשים ניתן לראות את נקודת פריצת המעיין מההר ואת הנקבה החצובה על מנת לאפשר גישה טובה יותר למים לצאת. 

לבריכה הגדולה בחוץ קוראים ברכת אגירה - אליה נשפכים מי המעיין טובים. עקרונית אסור להיכנס למי המעיין.

ממליצה, תפסו פינה, יש מתחם פיקניק מול הטרסות הפורחות ליד החניה התיכונה.

כיף בישראל 

לחיות על הר

לפני אלפי שנים עלו אנשים לחיות במרומי ההרי ירושלים, אדמות העמקים הפורות נתפסו ובלי ברירה היה עליהם להכשיר את האדמות הגבוהות, זרועות האבנים והחורש הצפוף למגורים וחקלאות.

האדם והמעיין.

לקח האדם את משפחתו ועלה איתה אל ההר, דבר ראשון הוא חיפש מעיין לידו יוכל לנצח את הטבע ולברוא לו חיים.

כיצד נוצר מעיין?

בין שכבות הסלעים מהם עשויים ההרים ישנה שכבה מיוחדת, שמי הגשמים המחלחלים לאדמה אינם יכולים לעבור אותה – היא אינה חדירה למים!
מי הגשמים נאגרים בבטן האדמה במאגר תת קרקעי  ונהפכים למי תהום.
המים מחפשים דרך לבקוע החוצה. לעיתים הם מוצאים פתח בדופן ההר בין שכבות הסלע וכך נוצרים מעינות. מעינות אלה מפוזרים ברחבי ישראל, רבים מהם בואדיות של נחלים בחלק הנמוך של ההר. בסמוך למעיין בדרך כלל מעליו הקימו אנשים את בית, מתחת למעיין היו שטחי החקלאות כאשר ימי המעין היו מוזרמים אל עבר השטחים החקלאיים ומחיים אותם.

סטף


כפר הסטף

מעל מעיין הסטף ממוקם שרידי כפר הסטף שהיה במקום עד מלחמת העצמאות. אנשי הכפר השתמשו במי המעינות על מנת להשקות את הגידולים והחיות. האזור והמעיין שוחזר על ידי קק"ל להראות לציבור חקלאות והתישבות כפרית מסורתית.

טרסות – שיטת חקלאות הררית

כיף בישראל

על מנת להתאים את שטח ההר לגידולים חקלאיים, היה צורך לישר את הקרקע. בעמל רב יצרו אנשי ההרים מדרגות בהר או בשמם טרסות, משטחים כמו מדרגות עליהם היו שותלים וקוצרים.

השקיית הטרסות

היו שני דרכים להשקות הגידולים שבטרסות. מי גשמים בעונתם או על ידי מי מעינות שהוזרמו אליהם לאורך כל השנה. השקיית הטרסות על ידי מי מעינות נקראת חקלאות שלחין.
מהמעיין היו חופרים תעלות לחלקות השונות ומי המעיין היו מוזרמים במערכת תעלות צרות אל הטרסות בדופן ההר. כאשר  חלקה קיבלה את מכסת המים שלה היו סותמים את התעלה אליה עם חול ואבנים והמים היו ממשיכים לזרום בתעלות לחלקה הבאה.

בוסתנוף

בסטף הנהג מפעל יחיד במינו בישראל – "בוסתנוף". קק"ל מעמידה לרשות תושבי ירושלים חלקות קרקע קטנות בתשלום סמלי, ואלה באים לעבד אותן להנאתם באופן מסורתי ואורגני בשעותיהם הפנויות.

 כיף בישראל

 מאזור הסטף רואים את נחל שורק בערוץ מתחתיו ומנזר "יוחנן במדבר" על ההר ממול.

בואו ליהנות משפע המים וקסם המעיינות של הרי ירושלים. המשיכו לטיולים נוספים באזור.