תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

מבצר מונפורט - היפה במבצרים של הצפון

טיול אל מבצר עתיק ומלא קסם,  הממוקם מול נוף מושלם, מעל נחל כזיב. במקום היפה ביותר בגליל המערבי. מבצר מונפורט, איזה כיף שהטיול אליו הוא ממש קל עם הליכה כיפית בתוכו, בחינם ומתאים לכולם.

נוף המבצר מפארק גורן

מבצר מונפורט 

בקיצור, בטיול תיהנו מ: ביקור במבצר עתיק מלא קסם, נוף מטריף של כל הרי הגליל המערבי ושל נחל כזיב הזורם לו למטה, פיקניק בקצה של הר, מזכרת של תמונות נוף שתצטלמו מהמבצר שיישארו איתכן לכל החיים.
כיף לילדים: בוודאי – טיול מושלם לילדים, קל עם נוף, גילוי המבצר,  מה עוד אפשר לבקש.
סוג טיול: קל – הלוך וחזור. הליכה חצי שעה לכל כיוון יש להביא עם נעלי הליכה טובות, לקראת המבצר הסימון עובר על אבנים.
משך הטיול: כשעה וחצי - שעתיים,  הליכה חצי שעה לכל כיוון, כולל פיקניק וביקור במבצר.
למי מתאים: לכולם – למשפחות, לזוגות, לקבוצות חברים. כל מי שאוהב טבע מדהים ועוטף. לא מתאים לעגלות.
שימו לב - לקראת ההגעה למבצר בשביל עובר בשביל מעט קופצני בין אבנים מול הנוף הנפלא.
הדרך חזרה היא מעט בעליה אך לא מאתגרת.
חינם \בתשלום: חינם לחלוטין. שעות ביקור\טיול: לאורך כל היום , עדיף בשעות היום.
כיצד מגיעים:  רשמו  בוויז -  מבצר המונפור- waze.
המבצר ממוקם בסמוך לישוב מצפה הילה, בגליל המערבי.

waze : מבצר מונפור

מאד פשוט להגיע – נוסעים בכביש נהריה - מעלות מספר 89, פונים בעקבות השילוט לכפר מעיליה, כפר נוצרי נעים, ממשיכים עם הכביש ישר בעליה לתוך הכפר נוסעים ישר כל הזמן הכביש קצת מתפתל, עד שיוצאים מהכפר ומגיעים לשער הישוב מצפה הילה. ממשיכים ישר  -  יש שילוט אל עבר נקודת התחלת הטיול. בימי שבת  יש חניון בתשלום אך אתם מוזמנים לחנות ליד השלט בחינם ולצאת לטיול בעקבות הסימון האדום  ישר עם השביל – שייקח אותנו בבטחה ובכיף למבצר הנהדר. 

לידע כללי: ממול אזור החניה, ישנה כניסה לדרך נוף משגעת, לנסיעה עם הרכב, בשם דרך נוף  הילה – מנות. יש שילוט במקום, לצידי הדרך יש מקומות נעימים לעשות פיקניק ואפילו קמפינג ללילה. כביש נוף מנות - הילה, יוביל אתכם קרוב לצומת כברי.
הטיול שלנו הוא לפי הסימון האדום אך בתחילת המסלול תראו סימון שחור הפונה ימינה, הטיול עם המסלול השחור יקח אותנו לתחתית ההר אל  מעינות נחל כזיב לטיול מאתגר של כ ארבע - חמש שעות ויש להיערך אליו בהתאם. לפרטים מלאים על המסלול  למעינות נחל כזיב לחץ כאן.

מבצר מונפורט - עתיק ויפהפה

הצלבנים - לפני כ-900 שנה הגיעו לישראל עמי אירופה, כבשו את הארץ ובנו בה עשרות מבצרים. מבצר מונפורט הוא אחד מהיפים שהצלבנים בנו בישראל. סביב המבצר הוקמו חוות חקלאיות וטחנות קמח שפעלו על מימיו של נחל כזיב. לאחר פחות ממאה שנה המבצר נהרס במלחמה, שוקם ונהרס שוב במלחמה נוספת עם הממלוכים.

ב1266 הסולטן ביברס - שכבש את הארץ מידי הצלבנים, הרס את המבצר היפה והפעם באופן סופי, על מנת לוודא שלא יהיה לצלבנים לאן לחזור אם ירצו באחד מן הימים... ( כך גם נהרסה העיר עכו, קיסריה ורבים מהמצודות והמבצרים ברחבי הארץ).

 

השביל אל המבצר

טיול קצר ונפלא - שביל רחב ונוח יקח אתכם אל המבצר היפה

נלך כ ק"מ בעקבות הסימון האדום בשביל רחב ומסודר בחורש גלילי, ים תיכוני.  לקראת המבצר בשביל נעשה  מעט טרשי וקופצני ... הנוף הנהדר ממרומי ההר יתגלה לפנינו במהרה. הים הכחול באופק ושרשראות הרים מלפנים. רשות הגנים הלאומים ורשות העתיקות עמלו קשה והשקיעו רבות על מנת לפרוץ שביל גישה קל וידידותי למבצר ובימינו נעשות עבודות שימור למבצר על מנת שישמר לדורות הבאים. נגיע לפיצול נרד עם הסימון האדום, הנוף המטריף יעטוף אותנו, עוד כמה דקות נדלג על האבנים, הינה המבצר לפנינו.  

בא לי לעוף בין ההרים...

נוף מטריף של ירוק  וכחול  שמים עד אין סוף....

חורבות המבצר - 900 שנה של עמידה כנגד פגעי האדם והטבע

ניכנס לחורבות מבצר מונפורט

דמינו איך לפני כ900 שנה חיו כאן אצילים, חיילים, פועלים ומפקדים. עשו מסדרים, למדו, אכלו וישנו. מעין בסיס צבאי וחווה חקלאית. חפשו את מגדל השמירה - מגדל העוז, את מרפסת התצפית, החדרים, הקשתות. יש חלקים רבים במבצר שלא נחשפו, שעדין לא נחפרו וכמובן שנהרסו. 
במגדל השמירה – מגדל  העוז  היפה שנשאר כמעט בשלמותו – התרחש הקרב האחרון של הצלבנים מול הממלוכים.
בראש המגדל נותרו אחרוני הצלבנים והגנו על מבצרם עד הסוף... 

הנוף מהמרפסת של המבצר

מהמרפסת אנו צופים אל פארק גורן. מתחתינו זורם לו נחל כזיב -  אחד מהנחלים ופינות החמד היפות של הגליל המערבי. אין מילים שיתארו את הנוף הירוק  \ כחול הנפרש ממולנו. הטיול למבצר מונפורט הוא טיול מושלם לנקודת נוף היסטורית בארץ ישראל היפה שלנו.
אם אתם רוצים להמשיך למטה לנחל כזיב פשוט המשיכו עם הסימון האדום לתחתית ההר -  הירידה לנחל ארוכה, הטיול בנחל קסום והעלייה מאתגרת. אך הטיול בנחל כזיב הוא מהיפים בארץ לפרטים מלאים לחצו כאן ).   

משמרים את מבצר מונפורט.

חברת ארכו משמרת ומשחזרת את מבצר מונפורט

מאורעות ההיסטוריה ומעללי הטבע פוגעים במבצר ועבודות שימור ותחזוקה נעשות ברחבי המבצר. הינה הצצה ליום עבודה של עבודת שימור, שנעשתה בחודש פבואר 2012, בו תראו יאצק בעלי – העובד בשימור עתיקות ברחבי הארץ בחברת "ארכו".


היסטוריה למתעניינים :

מבצר מונפורט היה קשור למבצר המרכזי – מבצר המלך, שהיה ממוקם במרכז מעליה. ממנו כמעט לא נשאר דבר, שם המבצר הוא Mont fort   - הר חזק בצרפתית. והוא דוגמה לטירות דורבן צרפתיו - בנוי על שלוחה צרה ותלולה בגדה הדרומית של נחל כזיב. למידע שלם על קורות המבצר שעבר מהצרפתים ב1229 למסדר הטבטונים – הגרמני, שהעצימו אותו והפכו אותו למבצר צבאי לכל דבר עד להריסתו על ידי ביבר בשולטן הממלוכי  לחצו כאן

מבצר מונפורט - טיול ללב ולנשמה

סיום טיול ...

אתם מוזמנים לשוטט ולצלם את המבצר, ליהנות מהעתיקות המרשימות, לגעת בהיסטוריה המרשימה והמטלטלת של ארץ ישראל, מכאן חזרו על עכבותיכם חזרה לרכב כפי שבאתם או המשיכו, לתחתית ההר, אל עבר  נחל כזיב הנהדר. כל הפרטים על הטיול לנחל כזיב ולמעינות בתחתית ההר לחצו כאן.

מידע שימושי: במעיליה יש בית שוקולד לאוהבים את המתוק האיכותי. בימי שבת יש בתרשיחה הממוקמת מעבר לכביש  הראשי - נהריה מעלות - שוק בימי שבת ופלאפל מצויין.  ממש ליד החניה של טיול מבצר מונפורט, ישנה דרך נוף מסומנת בשם - הילה מנות. דרך נוף יפה שתיקח אתכם למנות ולצומת כברי. מומלץ. בה ניתן למצוא זולות לפרוס מחצלת וליהנות ממרחבי הגליל המערבי.

מקווה שניהנתם לגלות את המבצר, יש לנו ארץ יפיפיה עם המון אהבה , ימית.