תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

מבצר כוכב הירדן - עוצמה עם נוף 

  

כאשר פונים בכביש לכיוון מבצר כוכב הירדן, אט אט מתגלה המיקום המיוחד של המבצר. כביש עולה מעלה, מעלה, בקעת הירדן  מתגלה במלוא הדרה, דרום הכנרת מבצבצת  - הנשימה נעצרת. אכן זה הוא מנופים היפים שיש בארץ ישראל. 

הכנרת מבצבצת... כמה יפה פה

בקיצור, בטיול תיהנו מ: טיול בנוף עוצר נשימה של עמק הירדן ובית שאן עד הכנרת. ביקור בשרידי מבצר עתיק, פעילות על שלום אזורי חוצה גבולות. חובה לפחות פעם בחיים לבקר כאן!
כיף לילדים: בוודאי, הנוף, המבצר טיפוס על האבנים , טיול לעין ידיד,פארק הפסלים של יגאל תומרקין, הפעילות על נושא השלום. מקום מעולה לילדים, הסברו להם על הצלבנים ועשייתם בישראל לפני כ900 שנה.
סוג טיול: קצר, מעגלי.
משך הטיול: בין שעה לשעתיים,  תלוי כמה תרצו לשבת ופשוט ליהנות מהנוף.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, זוגות, חברים וכו'
חינם \בתשלום: בתשלום, מבוגר 22 ילד 10. ממליצה בכניסה לעשות של שמורות הטבע הפותח בפניכם את כל שמורות הטבע בארץ בחינם.
שעות ביקור\טיול: מהבוקר עד שעה 16:00.
היכן: עמק בית שאן דרומית לכנרת, נוסעים על כביש 90 דרומית לכינרת עד שרואים שלט המפנה למעלה ההר אל עבר מצודת כוכב הירדן.

למידע נוסף על המבצר: לחץ כאן.
לאתר של רשות הטבע והגנים על מבצר כוכב הירדן לחץ כאן.
קמפינג - ניתן לישון בקמפינג סמוך למבצר, מול הנוף הנהדר. 

 

מבצר כוכב הירדן.

לפני מאות שנים, האדריכל שתכננן אותו, יצר מצודה\מבצר עם נוף חמישה כוכבים, היושבים בתוך המבצר יכלו לראות כל מה שקורה למרחקים. המבצר הוקם לפני כ900 שנה על ידי האירופאים בשמם הצלבנים שכבשו את ישראל מידי המוסלמים ששלטו באזור. אותם צלבנים בנו עשרות מצודות\מבצרים המקשטים את ישראל עד היום. את מבצר כוכב הירדן או בשמו הנוסף כוכב הרוחות-  הם בנו לאורך חמש שנים על ידי מאות פועלים. פרופסור יהושע פראוור, מכנה את מבצר  כוכב הירדן -  "אחד מגדולי ההישגים האדריכליים של הצלבנים" ולנו יש היום את הזכות לבוא ולבקר במקום שכזה, כאן בישראל. סוג של בסיס צבאי מוגן ומפואר.שם נוסף של המבצר של המבצר " בלוואר " – יפה נוף.  לא רחוק מכאן היה ישוב יהודי קדום בשם כוכבא. את אבני בית הכנסת של העיירה כוכבה שילבו הצלבנים בחומות המבצר. כאשר חפרו הארכיאולוגים הם מצאו שרידים של כתובות אבן בארמית, תבליטי אבן המשויכים לאומנות הבנייה היהודית בגליל.

     מתמוגגת...

מבצר השלום

בחרתי לתת למבצר את תואר מבצר השלום. למה? כי המיקום שלו קרוב לשמים וגם לאדמה. ממנו ניתן לראות גם את ירדן וגם את סוריה. הוא ממוקם בצומת דרכים מזרח תיכונית. 


שביל הידיד  ליד המבצר- שביל טיול עם נוף מופלא ומעיין עין הידיד.

ממזנון האתר יוצא שביל טיול מעגלי בשם שביל הידיד. הטיול המקסים יקח אתכם בין הנופים של הגליל התחתון ועמק יזרעאל, הר התבור העגול והיפה, הכנרת תופיע במלוא הדרה, הרי הגולן והגלעד הלבנים שחורים יעטפו אתכם בנוגה... בשביל ממוקמת אנדרטה לזכרו ולפועלו של האורד צארלס ווינגיט בעזרה והגנה לישוב היהודי.  מהשביל שעליו אנו הולכים מתפצל שביל כ - 400 מטר ואנו ליד האנדרטה הממוקמת מעל עין ידיד, מעיין וולידו בריכת אגירה מימי הצלבנים. מערבה משם ישנם שרידי ישוב קדום - כוכבה שאת אבני בית הכנסת שלו שילבו הצלבנים בבנית המבצר... . מהאנדרטה עולים למעלה בשביל חזרה למבצר, אל החפיר. טיול של כ 45 דקות. קצת מעל לק"מ. מומלץ.

גן הפסלים

מדרום למבצר ניתן להתרשם מגן הפסלים של האמן הישראלי וחתן פרס ישראל בשנת 2004 יגאל תומרקין.

בניה אדירה ומפוארת

מבצר כוכב הירדן הוא מהמפוארים שניבנו בארץ, בנוי במתכונת של מבצר כפול עם תעלת חפיר ענקית מסביבו – הכוונה היא שאין סיכוי בעולם שיהיה ניתן לכבוש אותו. באותם ימים, לפני עידן הטנקים ומטוסי הקרב את המבצר ובאמת כך היה. לאחר שהצליחו המוסלמים להביס את הצלבנים בקרב ענק ליד הכנרת , מבצר כוכב הירדן היה מן המקומות האחרונים לעבור לשלטון מוסלמי, הצלבנים אשר דרו במבצר, לבסוף נכנעו ללא קרב.

שנה וחצי של מצור

המוסלמים לפני כ 900 שנה (1184 לספירה) התקיפו את המבצר אך הצלבנים החזיקו מעמד בנחישות ובגבורה. אך לאחר קרב קרני חיטין ב1187  שבו הובסו וחוסלו רב צבאות הצלבנים בארץ, החזיק מעמד המבצר כנגד ההתקפות הרבות והעזות. ב1189 נכנע המבצר לאחר מאבק ארוך, בפני מנהיג המוסלמים צאלח א דין. כהוקרה והערכה לגבורתם של האבירים שנשארו בחיים, הם קיבלו חנינה לחייהם ויצאו מן המבצר בחיים, אל טירת צור שהייתה עדין בידי הצלבנים. המבצר ניטש ואז נהרס על ידי מנהיג מוסלמי שליט דמשק בשם מאליק אל מועזם. שהרס את המבצר על מנת לוודא שהצלבנים לא יחזרו אליו.

חפירות, שחזורים וממצאים הסטורים

רשות הגנים הלאומים, מיפתה את אזור המבצר, נעשו חפירות שחשפו את כל שטח הטירה, החומות המבנים, החפיר ומחסנים ועוד. בואו ליהנות במבצר השלום, מבצר כוכב הירדן, החולש ממראה ההר אל עבר שלוש מדינות. ישראל ,סוריה וירדן.


אמן  - שיהיה זה נוף של אחווה בין עמים ואחווה בין תרבויות ובמבצר יתקיימו אירועים בין תרבותיים מול הנוף הנפלא של עמק הירדן ועמק בית שאן.

מידע שימושי:

טיולים נוספים מומלצים באזור: גני חוגה, פרק המעיינות, גן גורו, הרי הגלבוע  - הר שאול, עמק יזרעאל טיולי שדות, בית שאן העתיקה, נהריים – מפעל החשמל, גני חוגה ועוד.