תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

 הר תבור – ההר היפה, מלא הקסם.

ברוכים הבאים לאחד מהטיולים היפים בגליל, טיול נוף מטריף ביופיו. הסתכלו על הר תבור, האם הוא מזכיר לכם בטן הריון נפלאה של חודש תשיעי לפחות?

מרחבים אין סופיים שפע פרי האדמה

מרחבי הנוף מהר תבור

בלב הגליל התחתון מתנוסס לו הר תבור, גובהו צורתו המעוגלת יחסית לאזור השטוח בו הוא נמצא יוצרים מעין הילה שטוחה סביב ההר היפה, נעפיל עם הרכב לקצה ההר ונגלה את קסמיו. ההר הוא מקום קדוש למאמינים מהעולם הנוצרי ותפגשו ברומו אנשים מכל רחבי העולם.

בקיצור,בטיול תיהנו מ: טיול מעגלי מהיפים בישראל, נוף נפלא של מרחבים ושדות מעוגלים, למעונינים ביקור בכנסיה בקצה של ההר
כיף לילדים: בוודאי, לגלות את הנופים, את המרחבים, ליהנות מפיקניק בראש ההר
סוג טיול: מעגלי, קל
משך הטיול: כשעתיים קלילות כולל עצירה לפיקניק מול הנוף. כ 2.5 ק"מ.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, לזוגות לקבוצות חברים
שעות ביקור\טיול: לאורך כל שעות היום

waze: הר תבור

היכן: רבע שעה נסיעה מעפולה
איך מגיעים: בגליל התחתון סעו על כביש מספר 65 מעפולה לצומת גולני, בצומת תבור פנו צפונה שמאלה לכביש מספר 7266 לשילוט לדבוריה.  מכאן יש שילוט לפסגת הר תבור ולמנזר בראשו של ההר. בכיכר של הכפר דבוריה פנו ימינה ולאחר עוד כמה דקות נסיעה שוב ימינה לפסגת ההר. כאן הכביש יתחיל להתפתל במעלה ההר. 15 פיתולים מושלמים שיובילו אתכם בקלות לתחילת המסלול היפה. בקצה הכביש תראו שער אבן עתיק עיברו אותו סעו ישר עד לחנית הרכבים המסודרת.
מידע כללי:
- אם באתם עם מכונית פרטית אתם מוזמנים לעלות הישר לתחילת הטיול , אך טוב לדעת שמכיוון שהכביש מתפתל לראש ההר אין אפשרות לאוטובוסים עם התיירים להעפיל את מרום ההר.
בכפר דבוריה בתחתית ההר יש תחנת מוניות עם מידע, מקום לרענון עם חנויות לקניית מזכרות, בית קפה וקיוסק. התיירים הרבים המגיעים לביקור בהר תבור יורדים מהאוטובוסים, עוברים למוניות שירות קטנות וכך עולים למרומי ההר. אם אתם רוצים קפה לפני הטיול תוכלו להתרענן במרכז המוניות והתיירות.

 - רב התיירים מבקרים בכנסייה, נהנים מעמדת התצפית ולא יוצאים למסלול ההליכה היפה סביב ההר. כך שהשביל בדרך כלל לא עמוס.


הטיול בהר תבור מורכב משני חלקים

החלק הראשון הוא טיול הליכה קליל של בערך שעתיים בשביל הסובב את ההר עם נופים ומרחבים אין סופיים,  החלק השני למעוניינים הוא ביקור בכנסייה פרנצסקנית הממוקמת מאות שנים על ראשו של ההר ומסמלת אירוע חשוב בחייו של ישוע  - מייסד דת הנצרות - על ראש התבור עליו אספר לכם בהמשך בהרחבה.
הכנסייה פתוחה למבקרים כל בוקר מ8:00 – 11:45 ומ14:000 – 17:00.

שחר הרוחות במרומי הר תבור 

נצא לטייל, תחילת הטיול מ "שער הרוחות"

חניית הרכבים ממוקמת בכניסה לשביל המוביל לכנסייה, אתם מוזמנים לבקר בה ולראות תיירים מכל רחבי העולם. לתחילת הטיול הרגלי שלנו סביב הר תבור, לכו לחזרה על כביש הגישה דרכו נכנסתם אל החניה אל עבר שער האבן היפה – בשמו "שער הרוחות".

השער הוא שחזור של שער שהיה חלק מחומה שהקיפה כנסייה עתיקה מימי הצלבנים מלפני כ – 900 שנה. אחרי שנצטלם ליד השער נפנה שמאלה, נזהה את הסימון השחור ונצא לטיול רגלי קליל ומלא יופי.

סימון השבילים של הטיול

השביל יקח אותנו דרך חורש גלילי לתצפיות נוף פנורמיות של מרחבי צפון ישראל,כאשר אנו הולכים בעקבות הסימון השחור. בדרך נחלוף סימון שבילים מסומנים אדום ולאחר מכן כחול היורדים את ההר. אנחנו ממשיכים באותו קו גובה עם הסימון השחור עד שנראה סימון ירוק,  אז נעזוב את הסימון השחור שבשלב זה יורד את ההר ונחבור לסימון הירוק שישלים לנו את הטיול המעגלי ויקח אותנו אל שער האבן העתיק ליד חניית הרכבים. 

נופים מרהיבים ממרומי הר התבור

 תצפיות הר תבור 

עמק יזרעאל פרוש מתחתינו השדות הגדולים יוצרים פסיפס של צורות גיאומטריות בגוונים שונים, וביניהם בריכות מים קטנות.
בדרום ניתן להבחין בהרי השומרון התוחמים את העמק, כאשר נגיע למזרח ההר יתגלה בפנינו יופיה של הכנרת והרי הגולן,
בצידו הצפוני של ההר נראה את הגליל התחתון וביום עם ראות טובה נראה את הר החרמון באופק.
למרגלות ההר נהנה ממראה מקסים של שדות חקלאות של הגליל התחתון ועמק יזרעאל. מילים לא יכולות לתאר את האווירה המיוחדת של הר תבור.

נוף מרהיב של עמקים ממרומי הר התבור 

למה השדות עגולים?

הלכתי ליואב גיסי שיש לו ידע נרחב בחקלאות והוא סיפר לי את סוד השדות המעוגלים. הסיבה היא מערכת ההשקיה. במרכז העיגול יש ציר ממנו יוצאת מערכת השקיה שמסתובבת בעיגול סביב השדה. הגידולים בשדות מתחלפים והעמק נצבע בצבעים שונים לאורך השנה.

מתכונן לתעופה מהר תבור 

לעוף כמו ציפור

 הר תבור הוא מקום החביב על האוהבים לעוף. הרבה עולים למרומי ההר על מנת לקפוץ אל מרחבי השמים. אמר גולש האוויר:

 "מסתכל מלמעלה ומתפעל ".


הר תבור  - הר עתיק וקדוש

שביל הטיול סובב הר תבור 

בהר תבור התרחשו מאורעות הסטורים חשובים.

הר תבור בזמן מאורעות התנ"ך

 מלחמת בני ישראל בהנהגת דבורה וברק מול עמי כנען בהנהגתו של סיסרא שר הצבא של מלך יכין

בתנ"ך הר תבור מוזכר בספר שופטים פרק ד. בזמן הכנות למלחמה נגד סיסרא שר הצבא של יבין מלך כנען אשר ישב בחצור. דבורה הנביאה – אחת מהנשים החזקות בתנ"ך, מצווה לברק בן אבינועם לגייס עשרת אלפים איש בהר תבור ולהתכונן למלחמה.

ויֹּסִפוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה; וְאֵהוּד, מֵת. ב וַיִּמְכְּרֵם יְהוָה, בְּיַד יָבִין מֶלֶךְ-כְּנַעַן, אֲשֶׁר מָלַךְ, בְּחָצוֹר; וְשַׂר-צְבָאוֹ, סִיסְרָא, וְהוּא יוֹשֵׁב, בַּחֲרֹשֶׁת הַגּוֹיִם. ג וַיִּצְעֲקוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֶל-יְהוָה:
כִּי תְּשַׁע מֵאוֹת רֶכֶב-בַּרְזֶל, לוֹ, וְהוּא לָחַץ אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּחָזְקָה, עֶשְׂרִים שָׁנָה.
ד וּדְבוֹרָה אִשָּׁה נְבִיאָה, אֵשֶׁת לַפִּידוֹת--הִיא שֹׁפְטָה אֶת-יִשְׂרָאֵל, בָּעֵת הַהִיא. ה וְהִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת-תֹּמֶר דְּבוֹרָה, בֵּין הָרָמָה וּבֵין בֵּית-אֵל--בְּהַר אֶפְרָיִם; וַיַּעֲלוּ אֵלֶיהָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַמִּשְׁפָּט. ו וַתִּשְׁלַח, וַתִּקְרָא לְבָרָק בֶּן-אֲבִינֹעַם, מִקֶּדֶשׁ, נַפְתָּלִי; וַתֹּאמֶר אֵלָיו הֲלֹא צִוָּה יְהוָה אֱלֹהֵי-יִשְׂרָאֵל, לֵךְ וּמָשַׁכְתָּ בְּהַר תָּבוֹר, וְלָקַחְתָּ עִמְּךָ עֲשֶׂרֶת אֲלָפִים אִישׁ, מִבְּנֵי נַפְתָּלִי וּמִבְּנֵי זְבֻלוּן.
לפרק ולסיפור המלא בו מנצחים בני ישראל את צבא סיסרא וכיצד ברח סיסרא אחרי המפלה הגדולה בה חוסל צבאו עד אחרון חייליו אל אהל יעל שם מצא את מותו על ידי תקיעת יתד האוהל ברקתו של סיסרא – לחצו כאן.

מלחמת היהודים ברומאים

במלחמה הגדולה של היהודים ברומאים 66 – 70 לספירה, מקיף יוסף בן מתיתיהו, מפקד המרד בגליל , כחלק מביצורי הגליל את פסגת הר התבור בחומה בעובי של 2 מטרים ואורך של שלשוה ק"מ. החומה וביצורי ההר עמדו לקבוצת הלוחמים שהסתתרו במרומי ההר אך הם נאלצו להיכנע לאחר שבורות המים שעל ההר יבשו. הרומאים הרגו את הלוחמים היהודיים למרות שהבטיחו לא לפגוע בהם.

 


קדושת הר תבור בנצרות

כנסיית ההשתנות - בציור רואים את ישו מדבר משה רבינו ואליהו הניביא מתחבר לקדושתם ולבורא עולם


הר תבור הוא חלק ממסלול התיירים הנוצרים ברחבי ישראל, בקצה ההר לאורך אלפי שנים היו ממוקמות כנסיות שניבנו ונהרסו עם חילופי השלטון בישראל.

כנסייה בקצה הר תבור - בואו בלבוש צנוע אולי תרוויחו מיסה \ תפילה ענוגה של הנזירים 

הר תבור נקרא הר ההשתנות – והכנסייה במרומיו נקראת כנסית ההשתנות.
על פי המסורת הנוצרית עלה ישוע עם תלמידיו אל מרומי ההר הגבוה וחווה התגלות אלוקית. הארה רוחנית, השתנות פנימית. ישוע פוגש את אליהו הנביא ואת משה רבינו, פניו זוהרות בהילה קדושה. המאמינים הנוצרים רואים במעמד זה זהה למתן תורה בהר סיני.עולי רגל לאורך אלפי שנים היו מעפילים אל ההר רגלית בשביל עם מאות מדרגות.תצפית נוף ממדרגות לצד הכנסייה

בימינו ממוקמות בקצה של ההר שתי כנסיות אחת פרנצסקנית – קתולית והשניה יוונית אורתודוקסית. אתם מוזמנים להיכנס בלבוש צנוע ובכבוד לכנסייה הקתולית. (היוונית ממוקמת בצד השני של הר אינה פתוחה למבקרים) אתם מוזמנים להיכנס, לטפס על גרם המדרגות שבצד הכנסייה ליהנות מעמדת תצפית יפה, להגיד שלום לתיירים מכל רחבי העולם. 

בחצר הכנסיה הפרנצסקנית תזהו שרידים של כנסיות קדומות יותר.
שעות פתיחה של הכנסייה: כל יום בין 08:00 – 11:45 ואחר הצהרים בין 14:00 – 17:00.
אם יהיה לכם מזל תוכלו לשמוע מיסה בכנסיה שהיא התפילה שמועברת במזמור.לפרטים על הקשר בין הר תבור והקהילה הנוצרית לחצו כאן
למידע נוסף על הר תבור לחצו כאן 

 ישובים למרגלות הר תבור


דאבוריה – כפר ערבי הבנוי על צלע הר תבור בו כמה מסעדות על הדרך. ממנו עולים למרומי הר תבור ובו תחנת המוניות שמעלות תיירים למרומי ההר.

גי'בלי – כפר קבע של שבט בדואי המשרתים בצה"ל ממנו יוצאים טובי הגששים בצה"ל. בכפר מאהל בדואי עם מסעדה וגן אירועים בשם אוהל גיבלי בצל התבור.

המושבה כפר תבור – מושבה מקסימה מימי העליה השניה, בה מחכה לנו שפע של אטרקציות לאחר הטיול בהר כמו יקב התבור, מוזיאון מרציפן, ג'ונגילנד - לונה פארק של טרקטורים, מוזיאון המושבה של כבר תבור,
מעין המסחה פארק פעיל ועוד...

 

בטוחה שניהנתם  מהטיול היפה  ומהמפגש עם אנשים מכל רחבי העולם. אתם מוזמנים לרדת מהר ולהמשיך לטייל ולבלות ברחבי הגליל התחתון.

באהבה ימית.