תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

נחל עמוד – איזה חמוד

הטיול בנחל עמוד הוא אחד מטיולים המקסימים שיש לגליל העליון להציע, פיקניק בטבע בין נחל זורם, נופים מרהיבים, אוירה נעימה וירוקה של חורש גלילי וכמובן מים לטבילה טובה, כיף גדול לכל המשפחה. ניתן לעשות קמפינג בשמורה במעלה ההר.

 

מלמעלה

מלמטה

בקיצור, בטיול תיהנו מ:בריכות שכשוך קסומות עם מים זורמים קרירים, ירידה מרהיבה לתוך העמק, טיול אמיתי ומהנה, נחל עם פינות חמד לפיקניק ורוגע.
כיף לילדים: בוודאי, כיף אדיר ומושלם עם מים. טיול מאתגר בדיוק במידה הנכונה. מגיל שלוש ומעלה. תינוקות על מנשא.
סוג טיול: מסלול מעגלי, למשפחות, לזוגות לכולם. בעליה בסוף הטיול קצת מאתגר אך שווה.
משך הטיול: כשלוש שעות טיול עם שעה וחצי הליכה. רב הזמן זה הפיקניק והכיף במים של הנחל.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, לזוגות. לממש מתקשים בהליכה עדיף שלא.
חינם \בתשלום:  בתשלום, ממליצה  בכניסה לעשות כרטיס מטמון – מינוי שנתי לכל שמורות טבע בארץ – מאד משתלם.
כניסה : מבוגר 21 ₪ ילד 9 ₪. שווה כל שקל.
ניתן ללון במקום : ישנה קמפינג מסודר, מקלחות ומים. מבוגר 40 ₪ וילד 30 ₪  ללילה.
שעות ביקור\טיול: מ08:00 – 14:00.
היכן: כרבע שעה נסיעה מכרמיאל.  עוברים את כרמיאל מזרחה  פונים ימינה מכביש  85 לכביש מספר 866 לכיוון הישוב אמירים וכפר שמאי, כק"מ וחצי לאחר כפר שמאי שלט מסודר לשמורת נחל עמוד המפנה ימינה, ילווה אתכם אל עבר החנייה של שמורת נחל עמוד. 

דמינו את עצמכם יושבים על הסלע, עם רגלים בתוך המים 

בריכת השכשוך הגדולה של הילדים, חגיגה של מים בטבע 

נחל עמוד

מחכה לכם חוויה של כיף ומים זורמים. בתחילת הטיול לאחר שנחנה את המכונית באזור מסודר, נקבל בתחנת המידע מפה מצוירת עם הסבר קצר ונצא לדרך, נלך בשביל מסומן עד למבנה היסטורי מעניין הממוקם בקצה ההר, משקיף אל עבר הרי מירון. תחנת המשטרה מימי הבריטים בשם עין טינה, הממוקמת מעל הנחל וצופה אל כל האזור.   נסתכל על התחנה נראה עליה  חורי הכדורים אשר יעידו על התקפות ורגעי מלחמה מלפני קום המדינה.  מהתחנה נתחיל את הירידה הגדולה מקצה ההר אל הנחל המחכה לנו בשלווה.

תחנת משטרת עין תינה - מבנה היסטורי, נקודת תצפית אל עבר כל המרחב 

יורדים אל הנחל

הירידה מסודרת, דרך מדרגות אבן החצובות בהר ולוקחת כ20 דקות לערך (בסימון אדום). ספסלי אבן מול הנוף ממוקמים לאורך השביל, נהנה מהנוף והמרחב, בסוף הירידה נגיע אל מתקן שאיבה של מקורות, מכאן מתחיל הטיול השטוח שלנו לאורך נחל  עמוד.(נלך עם הסימון הכחול) ניהנה מהעצים , מחורש, מצליל המים, משיחזור של חקלאות עתיקה בבוסתן שבדרך. לאחר  20 דקות הליכה, הגענו אל בריכות השכשוך הנעימות. כאן תוכלו להיכנס לחלוץ נעלים להיכנס למים והחגיגה מתחילה, בריכה טבעית ונעימה.

 תחנות קמח עתיקות

פינות חמד מרגשות

טחנות קמח ומבטשות.

חלק זה של הנחל היה פעיל מאד לאורך מאות שנים על ידי תושבי צפת וסביבה, שהשתמשו בכוח המים של נחל עמוד לטחון קמח ולבטוש  צמר עד אשר היה נהפך דק וניתן היה לעבד אותו לבגד, אזור זה לפני כ 400 שנה היה מפורסם באיכות הבדים, הצמר והלבד שהוא היה מייצר ,אפילו הצבא התורכי, בתקופת האימפריה העותומאנית, הזמין מיושבי צפת הקדומים בדים למדים. עם הופעת החשמל בעולם גם הפסיקו להשתמש בתחנות והן ניטשו והיום אנו עוברים לידם ורק ניתן לדמיין את הפועלים מביאים תבואה וכותנה לתחנות ומפעילים אותם בכוח המים של נחל עמוד. מספרים שהיו בנחל מעל ל50 תחנות שעבדו במרץ.  

                    יש מקום לכולם, ליהנות מבריכה טבעית עם מים זורמים כל השנה

הטיול קסום במעלה הנחל

מהבריכה האחרונה בה מסתיים הטיול נלך עם הסימון השחור במעלה הנחל,  כאן מתחיל קטע קסום של הליכה לאורך הנחל עם אווירת טבע מרהיבה, מים זורמים ברוגע, בריכות קטנות ומשובבות נפש.
זהו הקטע היפה בטיול. תיהנו ממנו ולאחר כ 20 דקות הליכה, נגיע שוב לתחנת שאיבת המים של מקורות, נטפס חזרה את ההר אל עבר משטרת עין טינה, נקודת ההתחלה. הטיפוס לוקח כ 20 דקות – יש ספסלי אבן וזולות מול הנוף למנוחה, זה יותר קל ממה שזה נראה...

פינת חמד למנוחה לאורך הטיול

סיום טיול

חזרתם אל תחנת המידע, זה זמן טוב לגלידה טובה ומרעננת. מכאן המשיכו לטייל וליהנות בגליל העליון יש עוד המון מה לראות.
בבקשה שתפו את הטיול ואשמח מאד שתגיבו, ספרו על החוויה שלכם מהמסלול, היכן אכלתם באזור ,היכן ישנתם... מקווה שנהניתם, שמצאתם את המקום נקי והשארתם אותו יותר נקי אחרי שביליתם וטיילתם באזור. כל טוב ונתראה במקום הבא, בקסם הבא של כיף בישראל. ימית.

מידע שימושי: ישנה תחנת מידע וקיוסק בכניסה לאתר, שם תקבלו מפה והסבר,  ניתן לרכוש כובע ומים קרים בקיוסק. שמורת נחל עמוד היא גם חניון לילה לרוצים להגיע אחר הצהריים ולצאת מוקדם בבוקר לטיול או לישון בשמורה לטייל בסביבה, בצפת היפה ובהרי מירון.

טיולים נוספים מומלצים באזור: ברעם בית כנסת עתיק, טיול\פיקניק ביער, נחל אביב, העיר צפת – סמטאות של אהבה, יער בירייה,יער ברעם, הר מירון, נחל פרוד, פקיעין, חורפיש ועוד...