תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

נחל צלמון - קסם של מקום

מסלול טיול חמוד. הנחל החמוד זורם רק בחורף אך הטיול מומלץ לאורך כל השנה. הטיול בנחל צלמון הוא מסלול קצר לאורך מסלול הנחל. מדובר כשעה וחצי מסלול בליכה איטית.

בקיצור, בטיול תיהנו מ: נחל עם מים זורמים בחורף, בשאר השנה תיהנו מאווירה נעימה, טיול קצר ומפנק.
כיף לילדים: בוודאי, ליהנות מהמערה, מעצי הפרי, בחורף מזרימת המים וברכות שכשוך הרגליים, מפריחת הטבע, רצוי להביא לילדים ולכולנו נעלי הליכה במים.
סוג טיול: קצר ומפנק, מסלול מעגלי, למשפחות, לזוגות לכולם.
משך הטיול: כשעתיים הליכה בנחת - הלוך ושוב, כ 2 ק"מ.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, לזוגות לחברים וכו'
חינם \בתשלום: חינם לחלוטין.
שעות ביקור\טיול: עדיף בשעות היום.

היכן: שמורת נחל צלמון נמצאת על כביש 804 אליו נכנסים מכביש 85 (כביש עכו צפת) דרך צומת רמה. או מצומת החילזון על כביש 805 ליד הישוב ערבה.כאשר הגעתם לכביש 804 סעו לאורכו והגיעו לרחבת כורכר אשר בראשו של הנחל שם תראו את השלט המפנה לנחל צלמון. שימו לב יש שתי רחבות חניה אחת מתחילת המסלול ובסופו, ק"מ וחצי אחריה. כמובן שאין זה משנה ממש היכן מתחילים. אני ממליצה לכם להתחיל מהכניסה הצפונית ולרדת עם זרימת הנחל. את הכניסה הדרומית, סוף המסלול, תוכלו לזהות עם תחנת קמח גדולה העתיקה הממוקמת בו. המשיכו עם הכביש עוד ק"מ וחצי והחנו בחניה עם השלט לשמורה וצאו לטייל.

נחל צלמון

זה ממש טיולונציק, שמתחילים אותו והוא מסתיים די מהר לכן כדאי לחזור חזרה לאורך השביל וליהנות מזווית נוספת על כל אותן פינות חמד שממוקמות על שפת הנחל. עדיף להגיע בחורף ובאביב וליהנות ממיטב זרימת המים. אך גם בסתיו ובקיץ המסלול נעים ומוצל וכיף להכיר אותו. לאורך הטיול, הסימון הכחול ילווה אותנו. נחל צלמון ממוקם ליד הכפר הבדואי סלאמה, שהינו בית הקבע לשבטים בדווים שהיו מפוזרים  ונדדו בעמק החולה ובאזור הגליל.

 

                                          עצים עתיקים עם שורשים מפותלים  לאורך הנחל

יוצאים לטיול

 ממגרש החניה המסודר – ישנו שלט ירוק המפנה אל שמורת הטבע נחל צלמון. מדרגות אבן יובילו אותנו בבטחה אל המים והנחל הזורם , לאורך הנחל פריחה יפה וצמחייה. כמו בהרבה מנחלי האזור לאורך הנחל ממוקמות כ14 טחנות קמח עתיקות שטחנו תבואה לאורך עשרות שנים, דמינו את החמורים מביאים במורד הנחל, שקים של חיטה ושעורה לטחינה ואת אותם חמורים מחזירים שקים מלאים בקמח הישר למאפיות בכפרים הסמוכים להכנת לחמים טריים.

 

זמן לפיקניק ליד הנחל

זה הזמן ליהנות מפיקניק נחמד בחיק הטבע.היו אנשים טובים  מאלו מהם שמשאירים מקומות טיול מלוכלכים והשאירו את המקום נקי יותר משקיבלתם אותו. זה ערך שחשוב בעיני ללמד ולהטמיע בנו ובילדינו. (אזור הנחל לעיתים מלוכלך בשקיות ואשפה של מטיילים וזה גורע מיופיו).

קצת פרטים על נחל צלמון

הנחל מתחילתו ועד סופו הוא כ30 ק"מ מהרי מירון עד לכנרת. אנחנו מטיילים בקטע קטן ממנו, הנחל ניזון ממי גשמים ומכמה מעינות מים הסמוכים אליו. הנחל נתן מים חיים לתושבי האזור כמו בימינו לאורך מאות שנים, בדרך נפגוש  מערה שבה חצובים כוכי קבורה עתיקים (אל חשש - כמובן שעכשיו הם ריקים). פעם הנחל היה מלא יותר והמים היו מניעים את גלגלי תחנות הקמח המפוזרות לאורכו,

 

סוף מסלול, תחנת קמח עתיקה ומרשימה

נגיע לחורבת טחנת קמח גדולה הממוקמת בסמוך לכביש, כאן נסתובב ונחזור על צעדינו בכיף ונהנה מיופיו של המסלול שוב. או שאחד מהמבוגרים יקפץ אל תחילת המסלול ויביא את הרכב. עדיף לחזור כולם ביחד ולגלות וליהנות שוב מיופיו.

לסיכום

בבקשה שתפו את הטיול ואשמח מאד שתגיבו, תספרו על החוויה שלכם במסלול, היכן אכלתם באזור ,היכן ישנתם... מקווה שנהניתם, שמצאתם את המקום נקי והשארתם אותו יותר נקי אחרי שביליתם וטיילתם באזור... כל טוב ונתראה במקום הבא, בקסם הבא של כיף בישראל

טיולים נוספים מומלצים באזור