תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

שמורת נחל עיון - מפלים זורמים כל השנה...

אני אוהבת מפלים, העוצמה של המים, הנפילה החופשית על צלע ההר. לאורך נחל עיון כמה מפלים יפים ומרשימים ואתם מוזמנים ליהנות מטיול שופע מים ונופים. מפל מים הוא אחד מהתופעות הטבע הרומנטיות ביותר, בשמורת נחל עיון יש ארבעה מפלים, כל אחד מהם הוא מקום נפלא לחיבוק ונשיקה....

הודעה משמחת - בשנים האחרונות שמורות הטבע והגנים הגדילו לעשות ובחודשי הקיץ הם מזרימים לנחל עיון מים מנחל דן, על מנת שנוכל ליהנות מהטיול רטוב ומרשים גם בחודשים החמים. כמובן שבאביב או בשבתות חורף יפות הזרימה אדירה ומומלץ לבוא.

מפל התנור בשמורת נחל עיון

בקיצור, בטיול תיהנו מ: נחל זורם, מפלים מרשימים בגבהים שונים, יופי קסום, טיול בין הרים וגבעות, בריכות נעימות לאורך השמורה.
כיף לילדים: בוודאי, כיף ליהנות בטבע, המפלים, הנוף, טיול מעולה לכולם, חוויה של מקום, בריכות השכשוך בכניסה לשמורה ליד מפל התנור.
סוג טיול: קל וכיפי שימו לב בשמורה שני מסלולים. אחד מעגלי קצרצר ואחד קווי. 
משך הטיול: טיול מעגלי קצר – אל עבר מפל התנור כחצי שעה בניחותא,כולל עצירה בתצפית ליהנות מהנוף. המסלול הקווי – טיול ארבעת המפלים. כשעתיים הליכה 2 ק"מ. יש צורך בשני רכבים. בחגים ישנם הסעות בימים רגילים צריך להתארגן או ללכת את המסלול בחזרה רגלית ולראות את כל היופי שבשמורה שוב מזווית אחרת.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, לזוגות לחברים וכו'
חינם \בתשלום: בתשלום, 27 ₪ למבוגר \ ילד 14 ₪ – ממליצה לעשות בכניסה לשמורה כרטיס מטמון המקנה כניסה שנתית חינם לכל שמורות הטבע בארץ.
שעות ביקור\טיול: מומלץ בחורף ובאביב אך יפה בכל השנה. מהבוקר עד 16:00. 
היכן: 10 דקות נסיעה מקריית שמונה צפונה על כביש 90 לעבר מטולה. כק"מ מלפני הכניסה לישוב מטולה, פניה ימינה עם השילוט לשמורה נחל עיון \מפל התנור. למסלול הקווי – ארבעה המפלים, המשיכו ישר לתוך העיר היפה מטולה ועקבו אחרי השילוט עד לחנייה ושער מסתובב בגדר לכניסה לטיול.

נחל עיון – חגיגה של טיול!

מי נחל עיון מגיעים אלינו מהרי לבנון בצפון, בשמורה יש לכם אופציה לשני טיולים.

אופציה ראשונה, מסלול טיול מעגלי, קצר :טיול אל עבר מפל התנור.

לאלה שרוצים  לעשות מסלול הכי בקטנה, מחכה לכם מסלול קצר וחמוד הכולל ברכת שכשוך לילדים הממוקמות ליד הקיוסק בחניון. טיולון בשביל קסום אל מפל התנור המרשים שנופל מגובה 30 מטר והתצפית אל המפל מההר ממול.
טיול של פנאן כניסה: בתשלום.
כיצד מגיעים: כק"מ לפני מטולה על כביש 90 פניה ימינה בעקבות שילוט לנחל עיון.


אופציה שניה, מסלול קווי: מסלול ארבעת המפלים – מומלץ!

כשעתיים הליכה  - 2 ק"מ. מסלול מקסים העובר בין ארבע נחלים לאורך זרימתו של נחל עיון מההרים אל עבר עמק החולה. יש צורך בשני רכבים אחד בנקודת ההתחלה ואחד לסיום, בחגים ישנם הסעות, בימים רגילים צריך להתארגן או  לתפוס טרמפ עם מישהוא שעולה חזרה ללכת את המסלול בחזרה רגלית ולראות את כל היופי שבשמורה שוב מזווית אחרת. בכל מקרה גם אם מכונית אחת תבואו ויהיה בסדר.

היכן מתחילים: תחילת המסלול של שמורת נחל עיון  נמצאת בקצה של ישוב מטולה –  לא בעיה למצוא את הכניסה לשמורה, מהכניסה למטולה יש שלטים באופן ברור לכיוון נחל עיון. מחנים  בחניון מוצל ליד האנדרטה, עוברים דרך הבוטקה של שמורות הטבע ושער מסתובב בגדר.

מפל עיון בשמורת נחל עיון ליד מטולה

                             ממש תוך דקה מתגלה מפל עיון והבריכה היפה שלו והשמחה גדולה!

המפל הראשון – מפל עיון.

יוצאים לדרך,ירידה מסודרת במדרגות תוביל אותנו ממש תוך דקות אל המפל הראשון – מפל עיון. כ- 10 מטרים של צניחה יפה של מים לתוך בריכה קסומה, החיוך עולה על הפנים וההנאה מתחילה להתגלות, ממשיכים עם השביל ומגיעים לשרידי גשר עיון.
גשר זה פוצץ פעמים פעם אחת נגד השלטון הבריטי ובפעם השניה במלחמת העצמאות נגד פלישת מדינות ערב.איזה כיף שאנו חווים ימים של שקט אזורי ואפשר ליהנות מטיול נחמד בטבע.

מפל תחנת הקמח - נחל עיון לפרטים נוספים כנסו לאתר כיף בישראל

מפל תחנת הקמי בנחל עיון

המפל האהוב עלי - מפל תחנת הקמח

מפל שני - מפל תחנת הקמח.

צניחת מים מגובה 21 מ'. איזה יופי - ככה אני אוהבת! המפל קרוי על שם תחנת הקמח שפעלה מכח המים והופעלה על ידי יהודים באזור. גם כאן בתחתית, בריכת חן נעימה להתפעלות, לשטיפת פנים – בבקשה לא להיכנס לשחות במים. ממים אלה שאבו אנשי מטולה מי שתייה עד שנות ה60.

המפל השלישי מפל האשד.

מפל מעט נסתר לעין המחולק לשני חלקים, החלק העליון כ10 מ והחלק תחתון כ5 מטרים, לאחד מפל האשד נראה את בית הקברות של ראשוני ומייסדי מטולה.

נוף  רכס הרי רפתלי מנחל עיון

נוף מדהים של רכס הרי נפתלי שגם שם מומלץ לטייל

טיול נפלא לכל הגילאים

הנוף של הטיול

כמה יפה לראות את רכס הרי נפתלי ועמק החולה. ההרים העצומים Nסוככים על העמק. תענוג של נוף בטיול מלא מים.

מפל התנור בשמורת נחל עיון

מפל התנור היפה, המדרגות אל נקודת התצפית ונחל עיון הזורם לו הכיף...

המפל הרביעי - מפל התנור.

אנו יורדים בירידה והינה מולנו במלוא הדרו מפל התנור, 30 מטר צניחה חופשית של מים צלולים.
שמו של מפל התנור מצורתו כצורת ארובה ,צרה וארוכה. המחזה מרגש!!
נרד עד לשביל לגובה הבריכה של מפל התנור נתקרב עד שנרגיש את רסיסי המים.

תצפית אל  מפל התנור בשמורת נחל עיון

איזה עולם יפה

נקודת התצפית אל מפל התנור.

ממול לבריכה של מפל התנור, נזהה שביל העולה לגבעה  לתצפית נוספת למפל התנור וההרים מסביבו . נקודת חובה לצילום מזכרת מהטיול היפה.

כיף לגלות מקומות יפים

לסיום הטיול

במפל התנור מסתיים קטע הטיול של שמורת נחל עיון, מחכות לכם כאן בריכת שכשוך מקסימות שרשות הטבע ונגנים הכינה לילדים מכיוון שהיר מבינה שקצת לא פיר שאי אפשר להיכנס למים לאורך הטיול. כאן יש אזור עם מים שאפשר בכיף לתת דרור לרגלים ולילדים בלי שום בעיה. בחניון ליד מפל התנור יש גם שולחנות לפיקניק, קיוסק עם קרטיבים וחטיפים ואווירה נעימה ומזמינה.

חזרה לרכב שנשאר במטולה

מכאן יש לחזור למעלה ההר למטולה לחבור לרכב שהשארתם בכניסה. בחגים יש הסעות לאורך כל השנה תמיד אפשר לתפוס טרמפ עם מישהוא שמטייל שהגיע עם שני רכבים. הכי הרבה תבקשו עזרה מהחברה מרשות הטבע ונגנים והם ימצאו לכם פיתרון, תמיד אפשר לטפס את הטיול בחזרה ולהגיד שוב שלום לכל המפלים הנהדרים...

מידע שימושי:
- אין אישור להיכנס למים בשמורה,מכיוון שכך שומרים על האיזון והניקיון בשמורה בשביל בעלי החיים הגרים כאן. אתם מוזמנים לקפוץ לטיולי המים באזור או לשמורת היום לצידי הנחלים בהם תוכלו לשחות, לעשות מנגל ולהתמזג עם הטבע.
- שימרו על הניקיון ותיהנו מטבע שופע ונקי.
- במקום מרכז מידע וחנות מזכרות עם שתיה קלה, גלידות וקפה.
טיולים נוספים מומלצים באזור: תל חי, שמורת מעינות הבניאס–שמורת מפל הבניאס והגשר התלוי, שמורת נחל שניר,שמורת נחל דן,חורשת טל – לפיקניק שחיה וקמפינג,מפל סער,מצודת נמרוד,ברכת רם,הר החרמון,נווה אטיב,יער אודם,מטולה,שמורת יום נחל החרמון,שמורת יום נחל חצבאני\שניר ועוד...