תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

המשך קורות ירושלים

 

העולם עומד להשתנות. קבלו את ישוע

לפני כ 2000 שנה מגיע לירושלים איש רוח, אוהב אדם מהגליל יחד עם 12 מתלמידיו. שמו יכנס להיסטוריה העולמית, כמחולל אחת מהמהפכות הרוחניות הגדולות בעולם.
בימים אלו ירושלים היא עיר פאר בסגנון רומאי, הוא מבקר את דרך התנהגות השלטון היהודי והתעלמותו מצרכי העם הפשוט ברחבי הארץ הוא נשפט במשפט רומאי בצפון העיר העתיקה, נמצא אשם נידון למוות בצליבה. הוא עובר מסע אימים אכזרי בסופו הוא נצלב מחוץ לחומות העיר ירושלים של ימים אלו  על גבעה בשם גולגתה. מאמיניו כותבים את דרשותיו, את דרכו, את סיפור חייו שרובו מתרחש בכפרים בצפון הכנרת. הם מתפזרים ברחבי האימפריה הרומאית ומתחילים להפיץ את הבשורה באל אחד ואת משנתו של ישו ברחבי האימפריה הרומאית. במשך מאות שנים הם נרדפים, נרצחים ומגבילים אותם. 

 מרד היהודים ברומאים, חורבן ירושלים

לפני כ 1950 שנה היהודים ששומרים בקנאות ובאומץ רק על גחלת האמונה באלוקים. כהתקפה נגד האימפריה הרומאית שרוצה בימים אלה להשמיד את הדת היהודית על ידי איסורים וגזרות. עונש מוות על לימוד תורה ושמירת שבת וכדומה ובמקביל הצבת פסלים בכניסה לבית המקדש בהר מוריה אשר בירושלים. בעקבות גלי המרידה והתכוננות הגליל לקרבות על ידי ביצורי הכפרים והערים צבאות רומא בהנהגתו של טיטוס מגיעות לישראל מחריבות את הישוב היהודי שסירב להיכנע. לירושלים לא היה סיכוי הרומאים מחריבים אותה עד יסוד ובפרט את בית המקדש השני.

מרד נוסף של היהודים ברומאים, היהודים מסולקים מהעיר.

המצב מחמיר, לפני כ1850 שנה, משנים את שמה של ירושלים "לאליה קפיטולינה" ובונים בה עיר רומאית אלילית. הדבר גורר מרד יהודי נוסף בהנהגתו של שמעון בר כוכבא. המרד נמשך באומץ רב שלוש שנים,
בסופו מוכנעים היהודים והעיר נהפכת לעיר אלילית. על היהודים נאסר להתקרב לתחומיה.מרכז ההנהגה היהודי עובר ליבנה ומשם לגליל.

הקיסר הרומאי מקבל עליו את דת הנצרות.

לפני כ 1700 שנה, הנוצרים ממשיכי דרכו של ישו ,שנצלב בירושלים 300 שנה קודם לכן , נפוצו בעקבות המרידות יחד עם העם היהודי לרחבי האימפריה הרומאית, הם מצליחים להגיע לקיסר רומי קונסטנטינו .והוא משתכנע בדרך ה'.
בן לילה הקיסר הרומאימכריז על הנצרות והאמונה באל אחד כדת האימפריה! ארצות ועמים רבים ברחבי העולם מתנצרים, האימפריה הרומאית כולה נכנסת לתהליך של קבלת אמונת ה' דרך המורה הרוחני ישוע היהודי מהכפר הגלילי הקטן – נצרת אשר בארץ ישראל.

בניית כנסיות בירושלים

לפני כ1680 שנה, כ 300 שנה לאחר צליבתו של ישוע מחוץ לחומות ירושלים, מגיעה אימו של קונסטנטינוס קיסר רומי בשמה הלנה לירושלים. היא מוצאת את המקום בו ניצלב ישו על פי המסורת את הצלב עליו נצלב. בצו קיסרי היא בונה כנסייה אדירה ומפוארת בשביל. ירושלים נהפכת מוקד עלייה לרגל לא רק לעם היהודי אלא למליוני נוצרים חדשים ברחבי העולם.

ירושלים נוצרית, קידוש חייו ומותו של ישוע בירושלים

לפני כ 1650 שנה, האימפריה הרומאית מתפצלת. לאימפריה המזרחית והאימפריה המערבית.
ירושלים הקדושה שייכת לחלק המזרחי שמרכזו באיסטנבול של היום. שמה של האמפריה המזרחית הוא ביזנטיון.ירושלים בנויה כעיר רומאית בה כנסיות רבות בתוך העיר ומסביב לה. ליהודים אסור להיכנס לעיר הם יכולים להסתכל עליה מהר הזיתים. זוהי התקופה הרומאית, ביזנטית נוצרית בירושלים אשר שרדה לאורך 250 שנה.

זעזועים בירושלים

לפני כ 1400 שנה, הפרסים כובשים את ירושלים לשנים מעטות, ירושלים נפגעת קשות . כנסיית הקבר המקום הקדוש ביותר לנוצרים בו נצלב ישו נהרס. לאחר כמה שנים חוזרים הנוצרים הביזנטים לשלטון ומשקמים את הכנסייה.

מוחמד - לידת והגעת האיסלאם לרחבי העולם

לפני כ 1370 שנה עולה כח עצום וחדש מן המזרח.
מוחמד הנביא מייסד דת האיסלם, מצליח לאחד את כלל שבטי המדבר סביב דת חדשה המתבססת על הדת היהודית והנוצרית. הוא בראש צבע גדול יוצא למסע כיבושים אדיר ומשנה את פני ההיסטוריה לעד!
למרות שהדת נולדה בערב הסעודית בערים הקדושות למוסלמים – מכה ומדינה. ירושלים נכנסת למקום השלישי במקומות הקדושים לאיסלם.
המוסלמים מגיעים לישראל כובשים אותה ואת ירושלים מידי הביזנטים. הם מרשים ליהודים לחזור לעיר הקדושה ולחיות בה.
מסגדים וארמונות מוסלמים נבנים בירושלים. המוסלמים מקדשים את הר הבית שהיה נטוש בזמן הנוצרים שהתמקדו בכנסיית הקבר.
בהר הבית נבנית כיפה מפוארת מעל אבן השתיה הקדושה במרכז הר הבית. נבנה מסגד מול אבן השתייה בשם "אל אקצא" .על פי המסורת מוחמד עף על סוסו במסע לילי אל ירושלים ומהר הבית עלה אל השמייםועל כך ירושלים מתקדשת למוסלמים.
בשלב זה כנסיית הקבר נשארת שלמה ומתוך כבוד עומר כובש ירושלים לא נכנס להתפלל בה, אלא ממול הכנסייה ולעל כן תוכלו לראות מסגד בשם מסגד עומר ממול לכנסיית הקבר בימינו. אך לא כל השליטים המוסלמים היו סובלנים...

 מסעות הצלב לשחרור ירושלים מהאיסלם

לפני כ 970 שנה מחליט אחד מהשליטים המוסלמים ששלטו בעיר להחריב את הכנסיות ובתי הכנסת בעיר. מעשהו גורר התאחדות והתלהמות ברחבי אירופה ותוך כמה שנים מתארגנים להם מסעות של אלפי אנשים לכיוון ירושלים לשחרר את העיר הקדושה ואת האתרים הקדושים מידי המוסלמים.
החלה תקופת מסעות הצלב.

כיבוש ירושלים על ידי הנוצרים - הצלבנים

לפני כ 900 שנה כובשים חילות הנוצרים בשמם הצלבנים - על שם הצלב עליו מת ישו שנהפך לסמל הדת הנוצרית את ירושלים. בהגיעם לירושלים הם הורגים את כל תושביה היהודים והמוסלמים ומכוננים ממלכה צלבנית בישראל אשר בירתה ירושלים. כנסיית הקבר נבנית בתקופה זו, הכנסייה בימינו בעיר העתיקה נבנתה על ידי הצלבנים האירופאים. ברחבי ישראל נבנות מצודות ומבצרים צלבניים המעטרים את ארצנו בימים אלו.

כיבוש ירושלים על ידי המוסלמים - איובים

לפני כ 800 שנה, פלישות של עמים חזקים לממלכת הצלבנים כגון הסלגוקים והמונגולים לבסוף מצליח להכניע את הצלבנים העם האיובי ממצרים, העם האיובי בהנהגת צאלח א דין מכניעים את הנוצרים בקרב אחד מפורסם "קרב קרני חיטין אשר מתרחש ליד הכנרת.חומות ירושלים נהרסות. העיר חוזרת לידי האיסלאם.

האימפריה הממלוכית – שלטון מוסלמי בירושלים

לפני כ 750 שנה ראשי הצבא האיובי השולט ממצרים מרדו ותפסו את השלטון. שמם יכנס לספרי ההיסטוריה כעם הממלוכי.
הממלוכים היו מוסלמים אדוקים, הם מקימים ממלכה בה וירושלים משמשת כמרכז ללימודי האיסלאם.
בזמן הזה מגיע הרמב"ן מספרד ומחדש את הישוב היהודי בירושלים שנפגע במהלך שלטון הצלבנים הנוצרים.

האימפריה העותמנית – בניית חומות ירושלים

לפני כ 500 שנה מתחלף השלטון. הממלכה הממלוכית שמרכזה בקהיר מתפרקת ועם חדש מתעצם ומכונן אימפריה גדולה – הוא העם התורכי המכונה העם העותומני.
חומות ירושלים שהיו הרוסות לאורך כל ימי שלטון הממלוכים נבנות בפקודת הסולטן סולימאן הגדול על יסודות של חומות קדומות, החומה המרשימה הזאת מקיפה את העיר ירושלים עד ימינו אנו.
לאורך 400 שנה היתה ירושלים תחת השלטון התורכי. בשנים אלה חלה התפוררות והזנחה בכל רחבי העיר.
תושביה היו עניים והחיים היו דלים עד מאד לשלושת הקהילות בעיר. היהודית הנוצרית והמוסלמית בבתוך חומות העיר העתיקה.

לפני כ 200 שנה מגיע נפוליאון הצרפתי לארץ ישראל דרך מצריים.
הוא כבש את יפו וחיפה. את עכו הוא לא הצליח לכבוש.
לירושלים הוא לא הגיע ולאחר כמה שנים הכיר בכשלונו וחזר לצרפת.

פלישה מצרית – שינוי מדניות ירושלים מתחילה להתרחב

לפני כ 160 שנה פלשו המצרים ברשותו של איברהים פאשה לפלסתין העותמנית. הם מצליחים לכבוש את ירושלים, עזה, יפו , שכם ורמלה. הכיבוש המצרי הביא לשינויים רבים ברחבי הארץ ובירושלים בפרט.עשרות אלפי אנשים הגיעו ממצרים והתיישבו בארץ.
אברהים פאשה מאשר לקהילות היהודיות והנוצריות לבנות בתי כנסת וכנסיות בתחומי העיר העתיקה.
אך בלחץ המעצמות האירופאיות חוזר השלטון בפלסתין ובירושלים לתורכים, אך עם הסכם בניה ופיתוח ירושלים על ידי המעצמות האירופאיות שרצו להתקרב למקומות הקודש הנוצריים בעיר.

היישוב היהודי הישן בירושלים

לפני כ150 שנה בעיר 7120 יהודים 5000 מוסלמים ו3390 .
רב הישוב היהודי ספרדי ומעוט אשכנזי – קהילה זו נקראת הישוב הישן.
הם חיים על פי המסורת, מתפללים לצד הכותל המערבי. מתפרנסים בדוחק ומתרומות מהקהילות מרחבי העולם.

עכשיו נחנו מגיעים לחלק בהיסטוריה של ישראל וירושלים בו אנחנו עצמינו ניקח בה חלק...
נצלול ל100 השנים האחרונות בהם היו שתי מלחמות עולם, הגענו לחלל הקמנו מדינת יהודים אחרי אלפיים שנות גלות ברחבי העולם ועדיין אין לנו מושג לאן כל זה הולך בכלל....לחלק השלישי והאחרון לרגע זה בהיסטוריה של ירושלים - לחצו כאן.