תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

 טיול האוצרות ההיסטורים של עכו העתיקה 

ברוכים הבאים ליום מרתק בעכו העתיקה.
בעזרת כרטיס אחד – הכרטיס המשולב לאתריה של עכו העתיקה, 
תיפתחנה בפניכם דלתות למקומות עתיקים מלאי קסם ועצמה. 
את הכרטיס ניתן לרכוש בכניסה למצודה הצלבנית.


 

בקיצור, בטיול תיהנו מ:  טיול בעיר עתיקה ומלאה בקסם, הכרת ההיסטוריה של עכו על קצה המזלג, ביקור במצודת האבירים ומנהרת סתרים תת קרקעית מלפני 900 שנה, מוזאונים של אומנות ומסורות גליליות הממוקמים במבנים עתיקים יוצאי דופן, חומות נהדרות ועוד...

כיף לילדים: הילדים יתרגשו לגלות את עכו העתיקה, הסיור מתאים לילדים מגיל ארבע ומעלה.
סוג טיול: טיול של עניין וכיף, מעגלי.
משך הטיול: ארבע שעות לכל הפחות כאשר אנו עוברים מאתר לאתר.
למי מתאים: לכולם, למשפחות, זוגות מכל הגילאים.

חינם \בתשלום: בתשלום. הכרטיס המשולב -  52 ש"ח למבוגר.
(
כולל כניסה למצודה, למנהרה ולשני מוזאונים.) ילד עד גיל 5 - ללא תשלום.
שעות ביקור\טיול: שימו לב לשעות פתיחת האתרים רובם פועלים מהבוקר עד ארבע אחר הצהרים.
היכן חונים: בכניסה של עכו העתיקה - חנייה בחניון האבירים או בחניון החומה מספר 1 בחומה. מגיעים לעכו ונוסעים על פי השילוט לעכו העתיקה.

 

נכיר את ההיסטוריה של עכו ממש בקצרה:

העיר עכו קיימת וחיים בה אנשים לאורך כ 4000 שנים. היא החלה את דרכה על התל ממזרח מעיר העתיקה.
רב הזמן עכו הייתה כפר דייגים קטן ומקומי אך שמה של עכו עלה על דפי ההיסטוריה פעמים כעיר מרכזית ומושקעת בעלת נמל יצוא מרכזי, ארמונות, חומות מבוצרות ועוד... 

עכו בימי הצלבנים

לפני כ900 שנה עכו הייתה עיר נמל ראשית ולאחר מכן עיר בירת הממלכה של הצלבנים. 
(לאחר שירושלים נכבשה מידי הצלבנים על ידי המוסלמים).
הצלבנים היו אבירים שהגיעו עם צבאותיהם מאירופה. הם הצליחו לכבוש את  ישראל מידי המוסלמים למשך כ 200 שנה. (1099 - 1291 לספירה),
תקופתם נקראת  - "התקופה הצלבנית".  

הצלבנים האירופאים השקיעו רבות בעכו והפכו אותה לעיר נמל בין לאומית.
נבנו בה מבצרים, ארמונות, מנהרות, כנסיות, בית חולים ענק לעולי הרגל מאירופה ועוד...
בשלב מסויים עכו נהפכה לעיר הבירה של ממלכת הצלבנים .
העיר הצלבנית האבודה - למרות ההשקעה העצומה בעכו הצלבנית, עכו המפוארת נמחקה כמעט לחלוטין בשנת על ידי המוסלמים שכבשו את ישראל מידי הצלבנים ורצו לוודא שהם לא יחזרו לכאן ועכו חזרה להיות כפר דייגים קטן. רק בשנים האחרונות החלו הארכיאולוגים לחפור ולמצוא את העיר הצלבנית המפוארת - המצודה, המנהרה ועוד. עם זאת דעו לכם שמתחת לעיר העתיקה של היום נמצאים רב שרידיה של העיר הצלבנית.

עכו בימי התורכים

עוברות מעל ל400 שנה של שיממון והזנחה וב1751 משפץ שליט בדואי מקומי בשם דאהר אל עומר את חומות עכו ומכריז עליה כבירת ממלכתו הגלילית. דאהר אל עומר בונה ומבצר את העיר. התורכים לא אהבו את הרעיון שאיש מקומי בונה לו אימפריה ושלחו את איש הצבא אל ג'אזר לחסל את דאהר אל עומר. וכך היה, בימי גא'זר אל עומר עכו ממשיכה לפרוח כעיר ממשל ונמל מרכזית. כל שרידי העיר הצלבנית כוסו בעשרות טונות של אדמה וחול! ומעליהם נבנתה עיר תורכית חדשה. עכו מוקפת בחומות אדירות ותעלות הגנה סביב לחומות – חפירים.
אכן עכו פורחת ומתחזקת בימים אלו  ואפילו עומדת במצור חזק ותוקפני של נפוליאון הצרפתי שמגיע עם צבאו לכבוש את ישראל לפני כ200 שנה ונהדף מול חומות  וצבאה של עכו. נפוליאון כתב בספריו  - "אם עכו הייתה נופלת, הייתי משנה את פני העולם" וכן גורך המזרח נקבע בעיירה קטנה זו"

עכו בימינו

עכו -  מוכרת כעיר מורשת עולמית של אונסקו, היא מייצגת עיר צלבנית עתיקה.
חפירות רבות מתקימות ברחבי העיר על מנת לחשוף את העבר המפואר שלה.
לקח שנים רבות לצוותים של ארכיאולוגים לחפור ולהוציא טונות של אדמה על מנת לחשוף את המצודה הצלבנית ועוד מבנים היסטורים הקבורים מתחת לאדמה...

 על כן אומרים שעכו בנויה משני ערים,
העיר התחתונה – המכוסה בעפר היא העיר הצלבנית מלפני 900 שנה
והעיר התורכית הישראלית  הממוקמת מעליה, עם סמטאות אבן ציוריות ומבני אבן מדהימים בה אנו מטילים היום. 

עכו היא עיר עם פנים לתיירות, נפתחים בה בתי מלון בוטיק, אכסניות והיא מקבלת את פני מבקריה בחיוך.
אין ספק שזאת רק ההתחלה ועבודות השימור של המבנים היפים \העתיקים שבה ימשכו עוד שנים רבות.

נצא לטייל ולגלות את מסתוריה וקסמיה של עכו הצלבנית - התורכית - הישראלית.

לעוד אינפורמציה על המקומות לאורך הטיול -  לחצו עליהם.

 נצא לטייל ולראות את אתריה המפורסמים של עכו העתיקה


 תחנה 1 – חניון האבירים או חניון החפיר

בכניסה לעיר העתיקה ממוקמים שני חניונים סמוכים אחד לשני. נחנה את הרכב ונצא לטיול רגלי, אנא בואו עם נעלי הליכה טובות, המון מצב רוח וסקרנות.


תחנה 2 - הגן הקסום. מרכז מבקרים וקופות לכרטיס המשולב

 מרחק קצר מהחניה, חוצים את הכביש ואתם בגן בקסום. גן מקסים הממוקם למרגלות המצודה הצלבנית. ניכנס למרכז המבקרים של עכו העתיקה, תוכלו להצטייד במפה ולרכוש את הכרטיס המשולב בקופה שיפתח בפניכם דלתות לכמה מקומות יפים ומרתקים בעכו העתיקה.


תחנה 3   - המצודה הצלבנית המפורסמת של עכו

מהגן הקסום ניכנס למצודה הצלבנית - שריד לעכו מימי הצלבנים לפני כ900 שנה (חלק מהכרטיס המשולב) המצודה הצלבנית או בשמה אולמות אבירים, בנויה מחצר גדולה אשר מכל צידיה אולמות אדירים  בעלי 12 מטרגובה תקרות, אולמות תת קרקעים בנויים אבן ועוד. בקופה תוכלו לקבל מכשיר עם הדרכה קולית אשר תלווה אתכם ברחבי המצודה,ב יקור במקום הוא מעין  נסיעה בזמן לעכו בימיה הצלבנים, לאחר ביקור והתרשמות מעוצמת המצודה העתיקה  נצא דרך מנהרת הביוב הקדומה...של המצודה אל המשך הטיול (הביקור במצודה כשעה). 

ב2014 נפתחה החוייה הצלבנית בתוך אולמות האבירים. שוק באווירה גלילית עם עבודות יד, מיצגים מרתקים ועוד. המצודה לובשת חג ואתם מוזמנים ליהנות מהביקור בה. למי שלקח מכשיר עם הדרכה קולית עליו להחזיר אותו בכניסה למצודה אך היציאה מהמצודה מוציאה אותנו לעוד מתחם חדש בעכו הבאזר התורכי.

הבאזר התורכי

שוק מפנק, סמטא אחת קטנה אך עם המון אווירה. תמצאו כאן מסעדות ביסטרו קטנות, חנויות בוטיק ובית קפה נהדר של באדר. נטייל בבאזר התורכי ממנו נפנה ימינה ונעלה שוב לשוק הראשי ממנו נמשיך בטיולינו אל עבר האתרים בהמשך הסיור. ממליצה לקנות גבינות עיזים ואפילו לעצור לבירה קרה עם איזה נישנוש איכותי.


תחנה 4  מסגד אל ג'אזר

חזרו אל רחוב אל ג'אזר ממולכם תחנה 4 מסגד אל ג'אזר – מהמסגדים הגדולים בישראל. המסגד מקושט על ידי מיטב האומנות האיסלמית. כניסה עולה 10 ₪.

תחנה 5 – ממול המסגד ניכנס ל מוזיאון לאומנות עוקאשי. (חלק מהכרטיס המשולב) בתוך מבנה יפהפה, ניהנה מעבודות אומנות מקומית של הצייר עוקאשי ז"ל ושל אומני עכו. ביקור קצר ונעים וחזרנו לסמטאות, בהמשך הרחוב אל גאזר.

תחנה 6בית הסופים. זרם מיסטי של האיסלם. מקבל פנים, הסופים משתמשים בריקוד מעגלי על מנת להיכנס להתרוממות רוח ואכסטזה. 


תחנה 7 -  החמאם התורכי 

  ניכנס לחמאם אל בעשה, החמאם התורכי של עכו העתיקה (חלק מהכרטיס המשולב ). מחכה לכם מצגת אור קולית שתיקח אותנו לעכו מלפני 100 שנה, בזמן שלטון התורכים בארץ. כאן היו נפגשים כל בני העיר לצחצוח, טיפול וחברותה. משך הביקור כ 40 דקות - הביקור מומלץ ומשעשע.


 תחנה 8 - מנהרת הטמפלרים

 נלך בעקבות השלטים אל עבר תחנה 8 מנהרת הטמפלרים – מערה תת קרקעית שחיברה בין הנמל לבין מצודה ענקית נוספת שהיתה ליד המגדלור. מהמצודה לא נשאר זכר רק את מתאר הגודל שלה,הצמוד לחומה היכן שיש היום ים! ניכנס למערה אשר שימשה להעברת סחורות, כספים ואנשים מכובדים לפני כ900 שנה. נצא במערב העיר הישר לחומות הים הנפלאות של עכו.


תחנה 9 - חומות הים המערביות 

טיול על חומות הים המדהימות מלפניהם ממוקם חניון חניית הרכבים, חניון המגדלור תחנה 10, נהנה מהנוף ומהים.

תחנה 11 המגדלור של עכו העתיקה. נלך לאורך חומת הים לכיוון נמל הדיגים, על גגות הבתים וכנסיית סינט גון עד למדרגות שיובילו אותנו לנמל קטן ובו מסעדה בשם הנמל הפיזאני.

הנמל הפיזני – לגונה קטנה עם מסעדה, נרד במדרגות אותם רואים בתמונה, נעבור דרך המסעדה ונצא לסמטה, נפנה ימינה ונלך עד לנמל הדייגים הציורי והיפה של עכו.


תחנה 12  - נמל הדייגים של עכו העתיקה

               נמל הדייגים והיאכטות - לשבת על אבן ולתפוס קצת רוח מהים 

              

              חאן אל עומדאן, ממוקם בנמל הדייג של עכו.

 מל הדייגים מלא אווירה וצבע, ניתן לעלות על סירה ולהפליג לשיט קצר מסביב לחומות עכו או להנות מהמראה של הסירות וכמובן להצטלם תמונה למזכרת. שימו לב למגדל השעון היפה הממוקם בחאן אל עומדאן עם קשתות נהדרות שבימינו הולך להפוך לבית מלון ייחודי.


תחנה 13 - בית הכנסת של הרמח"ל

מנמל הדייגם נעלה לכיוון השוק  של עכו – אך  שניה לפני שהשוק יעטוף אותנו עם שלל פינוקים ניכנס למקום עתיק ומיוחד. תחנה 13 ביהכ"נ של הרמח"ל – רבי משה חיים לוצאטו שהגיע לעכו מאיטליה. היה רב מזרם הקבלה. הרב כתב כ80 ספרים, המפורסם מכולם – מסילת ישרים. ספר הדרכה לעבודת ה'. הביקור במקום מעניין בזכות השומר של בית הכנסת שנהנה לארח את המבקרים ולספר על הרב הצדיק...


תחנה 14 השוק הצבעוני של עכו

 

השוק הצבעוני הנפלא של עכו מחכה לכם, עם מסעדות, חנויות, בסטות של פירות,דגים, ממתקים, חומוס נפלא עלו עם סמטת השוק מעלה,בדרך תפגשו את החומוסיות הנפלאות של עכו, תבלינים,ממתקים והמון מזכרות שכיף לקחת הביתה. הגענו חזרה לכניסה לעיר העתיקה, שניה לפני שנלך לרכב הממתין לנו בקרבת המקום, נלך ימינה, נצא צעכו העתיקה דקך שער היבשה האדיר אל עבר נקודת תצפית המשקיפה אל חומות הים הייחודיות לעכו בישראל.

             מראה מחוץ לשער היבשה של חומות הים של עכו העתיקה - פשוט קסום ונפלא.

            

תחנה 15 שער היבשה – תיהנו להתרשם משער עצום שהגן על העיר בזמנים קדומים.

 אנחנו לקראת סיום של המסלול המלא הפתעות וניחוחות. נחזור לתוך העיר העתיקה דרך שער מהשער הים נפנה ימינה.

תחנה 16 -  נטפס על החומה המזרחית העצומה 

  נבחין בעליה אל החומה המזרחית תחנה 16 האדירה  נטפס עליה, ונהנה ממבט על עכו מלמעלה – כאן נפגוש את התותחים העתיקים , החומה האדירה הזאת הגנה על עכו בהצלחה לאורך מאות שנים, כול בקרב המפורסם נגד נפוליאון שהגיע עד כאן ולא הצליח לכבוש את עכו עם צבאו. שוב מקום מצוין לתמונה, נמשיך טייל לאורך החומה עד הקצה שלה והינה מחכה לנו מקום נפלא לקינוח.


 

תחנה 17 - מוזאון אוצרות החומה

תחנה אחרונה וחביבה, נבקר במוזיאון אוצרות החומה (חלק מהכרטיס המשולב), בחלל עם קמרונות יפייפים בתוך החומה שהיה עמדת חיל המשמר התורכי. כאן חיו חיילי החומה על תותחיהם וציודיהם. בתוך החומה ממוקם מוזאון עם תצוגה מעניינית של שוק מימי התורכיים, על מגוון בעלי המלאכות של פעם וכלי מלאכתם ותצוגה של רהיטים של הבתים האפנדים - בתי העשירים של הגליל מימים עברו.


 סיכום הטיול

תם ונשלם הסיור המאלף שלנו בעכו, נחשפו בפניכם אוצרות היסטורים של ישראל, עתיקות אדירות מימים קדומים, והמון אוירה ופינוקים. מקווה שניהנתם. אם הסיור עמוס מידי עבורכם חשוב לדעת שתוקף הכרטיס המשולב, הוא עד סוף של כל שנה. כך שתוכלו ליהנות ממנו לאורך כמה ביקורים בעכו ולשלב בכל ביקור מרכז מבקרים אחד... לבחירתכם.

מכאן נרד אל עבר מגרש החניה היכן שמחכה לנו רכבינו וניסע לצימר או למקום הבא שאנו נבקר בגליל המערבי... תמשיכו ליהנות.

 לעכו דף ראשי

מסעדות בעכו

אטרקציות בעכו