תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

 הקהילה הצ'רקסית  שבישראל – נעים להכיר!

כפר כמא - כפר גלילי נעים ומטופח

הטיול בכפר כמא ייקח אתכם לתוך תרבות עתיקה ומרגשת. תרבות של עם המתגאה במסורת, באורח חייו ומקפיד להעביר אותה לדורות הבאים. אם אתם מחפשים טיול מעניין וטעים גם יחד הגעתם לכפר הנכון :).
נתחיל את ביקורינו בכפר כמא בביקור במרכז למורשת הצ'רקסית, במהלך הביקור תיהנו מהדרכה צמודה - ההדרכה במוזיאון היא המרכיב החשוב ביותר בהבנת התרבות ואורח החיים הייחודי לקהילה, תצאו נשכרים בידע חדש על העולם ומסורות החיים המגוונות שבו.

לאחר הביקור במוזיאון אתם מוזמנים לטייל חופשי בסמטאות הכפר המטופח, ליהנות מהאווירה הגלילית, לבקר במחלבה הממוקמת כחמש דקות הליכה מן המוזיאון ולהחליט איזו מסעדה ממסעדות הכפר אתם הולכים לאכול....

בקיצור תיהנו מ: ביקור בכפר ציורי ומטופח, הכרת תרבות עתיקה ומרתקת. ביקור במוזיאון מאורגן ומטופח כולל סרטון והדרכה ויש מסעדה טובה, מחלבת גבינות צ'רקסיות ובתי קפה מצוינים במרחק הליכה או נסיעה קצרה בתוך הכפר.
כיף לילדים: מגיל 5 ומעלה. הקטנים יותר ייהנו מהטיול בסמטאות הכפר והביקור במבנה המוזיאון.
סוג טיול: קל, מעגלי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
למי מתאים: לכולם.
חינם \ בתשלום: בתשלום. 25 ש"ח למבוגר, 20 ש"ח לילד כולל מדריך וסרטון.
היכן: כפר כמא. למרגלות הר התבור, גליל תחתון.
טלפון: 050-5857640
אתר אינטרנט: לחץ כאן 
כיצד מגיעים: מכביש עוקף תבור מספר 65 פנו לכביש 767.
waze : מוזיאון הצ'רקסי

לחצו : למסעדת אנטוליה ולמחלבה לגבינות צ'רקסיות מסורתיות אלברוס - המומלצות לשלב לאחר הסיור.

כיף בישראל

 

המרכז למורשת הצ'רקסית בגליל התחתון

מרכז המורשת הצ'רקסית ממוקם במבנה בנוי מאבן בזלת שחורה עם קשתות עץ יפות והמון אווירה. כיף לגלות מקום כה נעים בגליל התחתון.
רק כשתגיעו להכיר וללחוץ יד לאנשים הטובים אשר במוזיאון למורשת הצ'רכסית בכפר כמא תבינו את החוויה שאליה אני מזמינה אתכם.

הדרכה צמודה במוזיאון

הצ'רקסים הם עדה שמשקיעה המון מעשה ומחשבה בשמירת התרבות הייחודית שלה. את המורשת ואורח חייהם הם מציגים ומסבירים בהומור ובעניין רב המרכז עצמו על ידי המדריכים המוכשרים.

 

כיף בישראל
מהיכן  הגיעו הצ'רקסים לישראל?

מקור של העם הצ'רקסי הוא הרחק מכאן צפונה בהרים האטלים למרגלות הים השחור. ארצם היפה ממוקמת בין רוסיה לתורכיה ועוד ארצות אשר רצו לכבוש אותה מידם. לפני כ200 שנה מלחמה גדולה כילתה מיליונים מהעם הצירקסי רק חלק קטן מהעם שרד את המלחמה הקשה, חלק קטן הגיע לפני 200 שנה לישראל  בזמן השלטון העותמני\ תורכי - לאחר שגורש מארצו. שאר העם התפזר לרחבי העולם. בישראל חיים היום כ 4500 צ'רקסים בשני כפרים יפים ומטופחים. כפר כמא וריחניה בגליל העליון, גם בריחניה יש מרכז מבקרים מרתק ואתם מוזמנים לבקר בו בביקורכם בגליל העליון.

עם של לוחמים

העם הצ'רקסי היה לאורך אלפי שנים עם של לוחמים המורכב מ12 שבטים. השבטים היו ממוקמים ברחבי המדינה והגנו על גבולותיה. על חיי הלוחמים, ההיסטוריה, מערכות היחסים של השבטים והמלחמה הכואבת שבעקבותיה הם פוזרו ברחבי העולם תלמדו במוזיאון.

כיף בישראל


חיזורים וריקודים

קטע מרגש ומעניין היא מלכת החיזור והטקסים של העדה הקיימים עד היום. הם אוהבים לרקוד והריקוד אצלם הוא חלק בלתי נפרד מהחגיגות. הנשים שוות מעמד לגברים ויש כבוד והערכה בינהם.


השפה

המדריך במרכז המורשת יספר לכם על השפה, מאד נהניתי ללמוד על רזי השפה שהיא אחת מהעתיקות בעולם.

כיף בישראל

לסיכום

 הצ'רקסים הם חלק בלתי נפרד מהתרבויות ומהנוף של סובב הר תבור, אני ממליצה מכל הלב להגיע לכפר כמא להכיר את האנשים הנעימים ואת התרבות והמסורת שהם משמרים ומטפחים.

בצעדי ריקוד צ'רקסים מסורתיים אני נפרדת ממכם וניפגש בסמטאות הכפר היפות....

לטיולים נוספים בגליל התחתון לחץ כאן.