תודה והמון הערכה ל: 

לרוז חיים
SOUND SYSTEM
יוצר מוזיקת רגאיי  מגניבה 
 המלווה את הקליפים  
של הטיולים ב"כיף בישראל".

תודה לגבריאל מאיר הלוי
על השיר "הללו הוא"
בקליפ פתיחה של
אתר כיף בישראל

 

ברוכים הבאים להר ארבל - לרחף מעל  הכנרת

מעל טבריה, צופה אל מרחבי הכנרת, מתנוסס לו מצוק ארבל היפהפה. מצוק בגובה 180 מ'. יש כאן אפשרות לשני טיולים אחד קל ממש והשני קצת מאתגר אבל במסלול ממש מיוחד!

האופציה הקלילה: ביקור מרגש בבית כנסת העתיק ארבל מלפני כ 1800 שנה וטיול תצפיות מקצה המצוק ארבל אל עבר מרחבי הכנרת, הגליל והגולן.

האופציה המאתגרת -  לילדים מעל גיל שמונה: מנקודת התצפית על הצוק, נמשיך לטיול אל המערות העתיקות. טיול מאתגר אך שווה אתת המאמץ. טיול מעגלי של שלוש שעות כולל טיפוס וירידה על הצוק בעזרת יתדות. מסלול טיול מסומן ייקח אתכם אל עולם המערות של מצוק ארבל. לפרטים מלאים על הטיול למערות לחצו כאן

אל מוך הנוף מעל תהום - הר ארבל נקודת תצפית מהיפות שבכנרת

בקיצור תיהנו מ: תצפיות נוף מדהימות, בית כנסת עתיק ומרגש, מרחבים ושלווה.
כיף לילדים: בוודאי, לגלות את הבית כנסת, לעוף על הנוף.

היכן: מעל העיר טבריה.
סוג טיול: קל, ביקור מרגש במקום מיוחד.
משך הטיול: בין חצי שעה לשעה.
למי מתאים: לכולם, למשפחות עם ילדים, לחברים, לכל מי שיש לו כרטיס מטמון – הכי עדיף.
שעות פתיחה: ימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00.
טלפון: 04-6732904
בתשלום\ חינם: חינם – בית הכנסת העתיק. בתשלום – טיול תצפית מקצה המצוק וטיול למערות שנמצא בטיול נפרד, המקום הוא גן לאומי.
המלצה שלי רכשו כרטיס מטמון לכל הגנים הלאומים בישראל והמון מקומות וטיולים נהדרים יפתחו בפניכם.
דמי כניסה: מבוגר 22 ש"ח, ילד מעל גיל 5 – 10 ש"ח.

Waze – גן לאומי ארבל.

כיצד מגיעים: קל להגיע - ממש מעל טבריה. 
מצומת גולני ממשיכים לכיוון טבריה, לפני הירידה לעיר פונים שמאלה בצומת כפר חיטים, אחרי 4 ק"מ פונים ימינה למושב ארבל. לפי השילוט לגן לאומי ארבל מקיפים את המושב עד לביתן הקופות. לפני הגעה לגן לאומי מצד ימין, מול נקודת הנוף היפה ביותר בדרך, תראו פניה ימינה למגרש חנייה ושלט גדול שיוביל אתכם לבית הכנסת העתיק ארבל.
שימו לב – המצוק תלול שימרו על הילדים, בקיץ המסלול חשוף הביאו כובעים.
טיולי תצפיות מומלצים נוספים באזור: יער שוויץ – חינם.

מקום מרגש בו נעשים עבודות שימור ושחזור של משקוף הכניסה לבית הכנסת

 "בית הכנסת של הכפר ארבל" -  תפילה עתיקה.

אי אפשר לפספס את יופיו של מצוק הר ארבל המתנוסס מעל הכנרת. לפני 2000 שנה ויותר, אבות אבותינו גרו, התפללו ונהנו מהנוף ומהשפע של האזור כפי שאנו נהנים ממנו בימינו.
מהשרידים של הישוב העתיק " כפר ארבל" נשאר לנו מזכרת לדורות "בית כנסת עתיק" בו תראו בבירור את אולם התפילה, גומחת ארון הקודש ואת משקוף האבן האדיר שהוא הכניסה לבית הכנסת עצמו.
את השער המרשים שיחזרו  מהאבנים המקוריות שנמצאו מוטלות בסביבת בית הכנסת. 
תודה לחברת "ארכו" לשימור ושיחזור שביד מקצועית ואוהבת משחזרת את אבני הדרך שלנו ברחבי ישראל. 

בקרו בבתי כנסת עתיקים

בטיולכם בכנרת אני ממליצה לכם כל פעם לבקר בבית כנסת עתיק אחר. יש בהם קסם של תפילה עתיקה ומרגשת. איו ספק שדרכם ניתן להבין את הקשר העתיק יומין של עם ישראל לאדמת ישראל- מומלץ. בבית הכנסת בארבל מעריכים שהיה מקום ל180 איש והייתה לו רצפת פסיפס שלא נשמרה.
רב המתחם עדיין לא נחפר ורב הנסתר על הגלוי יישוב יהודי קדום זה. בקרבת בית הכנסת נמצאו שרידים של בית בד, נמצא מטמון של מטבעות, בתי מגורים שנהרסו בשריפה, מתקני קבורה קדומים על צלע ההר.כמה רעידות אדמה הזיקו לבית הכנסת ובמאה החמישית הישוב נתמעט ונעזב.

קשר ישיר לאבות אבותינו

צולם יום לפני שבנו את השער המונוליטי של בית הכנסת

משמרות הכהונה בגליל ובכפר ארבל

במקורות יהודיים סופר שהתיישבה בה משמרת כוהנים – בשם משמר ישוע. משמרות כהנים היו משפחות שתפקידן היה לעבוד בבית המקדש בירושלים. הם היו אחראים במשמרת שלהם על הקרבת קרבנות, הדלקת המנורה, הדלקת קטורת ובשמים ועוד מיני עבודות שהיו בבית המקדש. לאחר שחרב בית המקדש התפזרו המשפחות בגליל והפיצו תורה וקדושה. רב הזמן החיים בכפר ארבל היהודי היו טובים, יושבי ארבל היו מומחים ביצור בדים ובמיוחד בדי פשתן והתפרנסו מעבודתם בכבוד. 

לאחר הביקור בבית הכנסת אתם מוזמנים להמשיך בכביש אל עבר הגן הלאומי ארבל לטיול תצפיות קצר או ליהנות ממסלול המערות המדהים אשר בתוך המצוק.

 טיול נוף משגע ומרגש - הר ארבל

נהנים בגן לאומי ארבל - כיף בישראל

טיול תצפיות בגן הלאומי ארבל

ברוכים הבאים אל עבר מרחבי צפון ישראל. אין ספק כי מקצה המצוק, כאשר תהום אדירה פרושה לפניכם, שרשראות הרים עוטפות את הכנרת מסביבכם, העולם נראה יפהפה ומרגש כאחד.
אתם מוזמנים לטיול קליל העובר בין כמה תצפיות נוף נפלאות. ממליצה להביא מצלמה, כמה דברים לפיקניק רומנטי,משקפי שמש, לתפוס זולה מול הנוף ולנשום את כל היופי פנימה.

נוף אין סוף מתצפית חרוב.

מהחניה על שביל מסודר, לכו אל עץ החרוב הממוקם על קצה המצוק. כאן מתצפית חרוב תראו את נפלאות ויופיו של השבר הסורי אפריקאי.
כאשר נבקעה האדמה לפני מאות אלפי שנים, נוצר בקע, הגדול בכדור בארץ המתחיל מסוריה וממשיך עד אפריקה.

שרשראות הרים שעוטפים את הכנרת

הר ניתאי

ממול הר ארבל עליו אנו עומדים תזהו בקלות את הר ניתאי.
בין שני הצוקים עובר נחל ארבל בו נובעים כמה מעינות. על הר ניתאי ממול תזהוא בקלות חומת מגן עתיקה מלפני 2000 שנה.

תענוג של נוף בהר ארבל

מרחבי צפון הכנרת

הישוב מגדל, קיבוץ גנוסר, אזור הטבחה, כל בקעת בית צידא ממנה נשפכים אל הכנרת נחלי רמת הגולן. תוכלו לזהות את אתרי התפילה של הנוצרים בצפון הכנרת – היכן שפעל ישו לפני כ2000 שנה. הר החרמון המושלג בחורף, הרי הגליל והגולן.

הר ארבל - רומנטי ואהוב

תצפית הכנרת

כאן מחכה לכם מפה מול הנוף דרכה תזרו בבירור את כל המרחב הכחול הנגלה לפניכם. שימו לב לכפתור עליו תוכלו לשמוע את השיר האהוב של הכנרת.

אל תמהרו לחזור לרכב, נוף כזה לא נגלה לפניכם ביום יום. זה הזמן לתפוס פינה ולשיר שירים יפים לכנרת. הכנתי עבורכם כמה שירים שפשוט יושבים בול על הנוף :) לחצו ותיהנו.

שם הרי גולן – חווה אלברשטין  
אריק אינשטיין – עטור מצחך זהב שחור  
אריק אינשטיין – יש בי אהבה 
אריק אינשטין – הכניסיני תחת כנפך  
קסם של ים כנרת גרסת רוק  
נערה ושמה כנרת- עפרה חזה מזהוא זה 
שירי כנרת- רונית אופיר 

בואו לבקר בגן לאומי ארבל - תענוג של טיול

טיול למערות הר ארבל וגבורת היהודים 

ממליצה להשקיע ולטייל במסלול המערות שבהר ארבל. מערות אלו חלקן טבעיות וחלקן מעשי יד אדם. לפני כ2000 שנה שימשו המערות כמקום מסתור והגנה למורדים שהיו בארבל.
בתקופת המלכת הורדוס למלך על יהודה מטעם הרומאים. התנגדו יושבי הישוב ארבל לקבל את שלטונו והעדיפו שימשיך שלטון המלוכה מבית חשמונאי.
הורדוס שלח צבא לכבות את המרד. יושבי ארבל ברחו והסתתרו במערות בתוך המצוק, אליהם ניתן היה להגיע רק בעזרת חבלים ( סנפלינג) .

ציטוט מן המקורות הקדומים:
המערות האלה נמצאו בצלעות הרים תלולים ומכל עבר לא יכול הצבא לגשת אליהן, כי רק משעולים צרים ונפתלים הוליכו אל פי המערות, והצלע אשר מעבר פני המערות מלמעלה, ירד אל תהום עמוקה והיה זקוף על פי תהום." 
– דברי יוסף בן מתתיהו, מתוך "תולדות מלחמות היהודים עם הרומאים", ספר א', פרק ט"ז-א'

על מנת להביס אותם הורדוס משלשל את חייליו בסלים \ כלובים עם חניתות אש ארוכות ורק כך מצליח להוציא אותם ולהכניע את המערכה. לסיפור המלא ראו טיול אתגרי למערות צוק ארבל. אתם מוזמנים להגיע אל המערות, הטיול יורד בשביל תלול לאורך המצוק, המסלול מתאים מיטבי לכת ולילדים לעל גיל 10 ומשלב טיפוס עם יתדות ברזל מעל המצוק - איזה כיף! בדרך נעבור גם במצודת המערות. קומפלקס של מערות שהיוו נקודת תצפית והגנה על האזור לאורך אלפי שנים. המסלול יוצא מקצה המצוק בגן הלאומי ארבל ומסתיים בחזרה - לאחר עליה בגן הלאומי. שווה את מהמאמץ! טיול שחייבים לחוות לפחות פעם בחיים.

 לפרטים מלאים על הטיול למערות הר ארבל - לחץ כאן.

לסיכום: בואו ליהנות מטיול מקסים, קליל, מרגש ויפהפה על הר ארבל. איזה כיף לנו שיש לנו מרחבים ונופים כאלו מרהיבים ישראל שלנו. בואו ליהנות.

בואו ליהנות מתצפית בהר ארבל